Kůrovec už ničí i parky, v Chebu se chystají pokácet zasažené stromy

  8:52
Kůrovec řádí v Karlovarském kraji nejen v lesích. V teplém a suchém počasí brouk pronikl už i do městských parků. V Chebu kvůli tomu budou napadené stromy kácet.

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Aby se brouk nerozšířil a nedošlo ke kalamitě, je podle tamního starosty Antonína Jalovce třeba zasažené stromy porazit a odvézt co nejrychleji.

„Problémy s kůrovcem se týkají například Riegerových sadů, zahrady školky v Bezručově ulici nebo prostoru kolem nádraží. V souvislosti s tím se chceme obrátit na železničního dopravce, jestli by napadení stromů kůrovcem ve zmíněných lokalitách nemohlo souviset například s tím, že se přes Cheb po železnici převáží kalamitní dřevo,“ naznačil starosta Jalovec.

Město chce také v souvislosti s kácením zpřístupnit veřejnosti specializovaný web nazvaný Pasportizace stromů a stromových skupin, kde si zájemci budou moci po zaregistrování prověřit aktuální informace o zdraví stromů a plánovaném kácení na území města.

Problémy s kůrovcem mají v celém kraji

Problémy s nezvaným likvidátorem smrkových porostů však hlásí celý kraj. „Kůrovec je v našich lesích na vzestupu,“ potvrdil krajský ředitel společnosti Lesy České republiky Miroslav Rozner.

Podle jeho slov stojí za zvýšenou aktivitou škůdce klimatické změny. Nejvíc se brouk objevuje na vysušených a prosluněných lokalitách, kde stromy trpí nedostatkem vláhy.

V podobném duchu hovoří i správci městských lesů v kraji. Například podle vedoucího odboru životního prostředí v Mariánských Lázních Pavla Nečase zaznamenali odborníci zvýšený výskyt kůrovce i v tamních lesoparcích.

„Ten výskyt není tak zásadní jako třeba na Moravě. Přece jen tady není takové sucho,“ řekl Nečas s tím, že obranou proti masivnímu rozšíření škůdce je napadené stromy i jejich nejbližší okolí rychle vytěžit. Vznikají tak jakási kůrovcová kola. Také letos se proto na některých lokalitách v souladu se zákonem napadený porost kácí. Do parků v centru lázeňského města však zatím kůrovec nepronikl.

S broukem se perou také v Sokolově. Například v lesoparku Bohemia, který je nedaleko náměstí, napadl škůdce masivně tamní smrkový lesík. Kácet se začalo akutně už vloni.

„V parcích přímo ve městě kůrovce nemáme. Je to i díky tomu, že zde rostou převážně listnaté stromy,“ uvedl mluvčí města Sokolov Vladimír Meluzín.

Doplnil, že letos se bude v likvidaci kůrovcem napadených stromů na „Bohemce“ pokračovat. Protože perspektiva zasaženého území není dobrá, chystá se zároveň projekt, jak s lokalitou naložit. „Zřejmě bude muset dojít k obnově porostu,“ dodal Meluzín.

Kůrovce zaznamenali také v Aši. „V městských lesích nějaká místa s výskytem kůrovce jsou, v samotném městě se sem tam objeví napadený strom. Většinou je poškozený suchem, a proto je pro škůdce atraktivní. Co se týče kůrovce, jsme zatím relativně v klidu, ale pokud bude sucho pokračovat, dojde i na nás,“ prorokoval lesní správce společnosti Ašské lesy Michal Kopásek.

V několika lokalitách zaznamenali kůrovce v okolí Karlových Varů. „Jedná se spíš o lokální problém. Na vytipovaných místech plánujeme umístit feromonové lapače, aby se nákaza nešířila. V samotných lázeňských parcích jsme tohoto škůdce nezaznamenali,“ řekl mluvčí magistrátu Jan Kopál.