Kůrovec zlikvidoval i turistické trasy, na mýtiny vyrazí značkaři

  5:12
Těžba kůrovcového dřeva v Olomouckém kraji vymazala až stovky kilometrů značených turistických tras. S vykácenými lesy zmizela i „navigace“, tedy orientační značky na stromech. Aby lidé v krajině nebloudili, vyrazí na jaře do přírody takzvaní značkaři z Klubu českých turistů v Olomouckém kraji.

Kůrovec devastuje lesy okolo vodní nádrže Švihov. Zpracování a odvoz dřeva z těchto končin je však nesmírně složitý úkol. Pokud nedojde k urychlené obnově lesů, může to mít podle odborníků negativní vliv na kvalitu a množství vody v nádrži. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vedle každoroční pravidelné obnovy značení budou muset ještě vytvořit úplně nové trasy v oblastech zdecimovaných kůrovcem.

„Ročně obnovujeme podle plánu jednu třetinu tras, což je v Olomouckém kraji přibližně 1 200 kilometrů. A k tomu ještě letos přibudou další, kde se kvůli kůrovcové kalamitě musí udělat úplně nové značení,“ popsal krajský šéf značkařů Bohuslav Fessl.

Značkaři v regionu dostávají na pravidelnou obnovu tras peníze od Olomouckého kraje. Na obvyklou údržbu to loni bylo 400 tisíc korun, ovšem následky kůrovcové kalamity si navíc vyžádaly ještě 380 tisíc. Další peníze přislíbily Arcibiskupské lesy a statky olomouckého arcibiskupství, které vlastní v regionu rozsáhlé lesní porosty.

„Podpoříme Klub českých turistů padesáti tisíci korun. Peníze půjdou především na obnovu turistického značení v oblastech postižených rozsáhlou kalamitní těžbou,“ sdělil jednatel církevních lesů Petr Skočdopole.

Základní materiál jako barvy, štětce, směrovky a další potřebné věci dostává KČT centrálně a platí jej ministerstvo pro místní rozvoj.

Šumperští značkaři spravují nejrozsáhlejší oblast v zemi

Největší oblast v kraji spravuje šumperský značkařský odbor. „Nejde jen o největší oblast v Olomouckém kraji, ale v celé republice. Začíná u Bouzova na Olomoucku a končí v Bílé Vodě na Jesenicku na hranicích s Polskem,“ říká šéf šumperských značkařů David Mičunek.

Letos obnoví stovky kilometrů tras. „V plánu máme na letošní rok obnovu 775 kilometrů značení, z toho zhruba sto kilometrů jsou trasy v oblastech postižených kůrovcovou kalamitou. K tomu přibudou další kilometry, protože řádění kůrovce dál pokračuje,“ podotkl značkař.

Nejvíc práce je podle něj právě na severu Olomouckého kraje, především na Zlatohorsku.

„Tam jsou oblasti, kde jsou po kácení kůrovcem napadených stromů rozsáhlé holiny a bude potřeba udělat prakticky nové značení. Někde už ani není na co značky umístit, takže je potřeba ještě dávat do země značkařské sloupky. A protože se všude nedá dostat s autem, tak je na místo často musíme nosit,“ popsal Mičunek.

Navíc značkaři budou muset udělat i několik přeložek dosavadních tras. „Například v Rychlebských horách se bude opravovat lovecká chata a majitel lesa nechce, aby se kolem ní chodilo. Budeme dělat také přeložku mezi Dětřichovem a Rejvízem kvůli ochraně mladého porostu,“ vyjmenoval značkař.

Česko je ve značení tras ve světové špičce

I když se celkově značkařské odbory obvykle potýkají s nedostatkem lidí, na Šumpersku a Jesenicku je jich relativně dost.

„Naše oblast má šedesát značkařů, což není špatné. Problém je, že osmdesát procent našich značkařů je z jižní části, ale nejvíc teď budeme pracovat na Jesenicku. Tamní značkaři by to ale nestihli, takže tam dojíždíme ze Šumperska,“ vysvětlil Mičunek.

Česká republika patří ve značení turistických tras ke světové špičce. Značí se tu už 130 let. Český systém byl vzorem pro řadu zemí světa. Používané značení je jednotné – čtvercové s barevným pruhem mezi dvěma bílými.

Síť turistických stezek a cest u nás je unikátní jak kvalitou a četností značení, tak svým rozsahem.

Dron nasnímal zkázu Jeseníků (červen 2018):

7. června 2018