Problém s kůrovcem řeší už i Praha, v Ořechovce pokáceli dvacet stromů

  13:26
Radnice Prahy 6 nechala pokácet ve čtvrti Ořechovka dvě desítky stromů, které byly napadeny kůrovcem. V Praze je nejpostiženější oblastí Kunratický les s Modřanskou roklí, ale škody nejsou vysoké. Pro kůrovce oblíbený smrk není v pražských lesích tolik zastoupen.

Radnice Prahy 6 nechala pokácet ve čtvrti Ořechovka dvě desítky stromů, které byly napadeny kůrovcem. | foto: MČ Praha 6

Začátkem června zmizelo v ulici Na Ořechovce dvacet jedna stromů - pět douglasek a šestnáct smrků.

„Část dřevin již byla suchá, část stále ještě poměrně vitální, ale silně napadená, a tudíž při dalším rojení dalším možným zdrojem nákazy,“ sdělil mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek k rozsahu pokáceného dřeva.

Radnice během tohoto roku vysadí náhradní stromy, ale již z jiných druhů, které kůrovec nenapadá. Podle Šrámka kontroluje radnice průběžně stav všech stromů, které má ve správě. Jiné místo kůrovcem zasaženo nebylo.

V Praze kůrovcová kalamita nehrozí, protože jsou zde zastoupeny spíše listnaté stromy a kůrovec napadá převážně jehličnaté dřeviny.

„V lesích v majetku hlavního města má smrk zastoupení pouze asi pět až šest procent. Nejvyšší zastoupení má v lokalitě Kunratický les a Modřanská rokle. Tyto porosty smrku činí přes polovinu celkového zastoupení smrku v Praze. Jinde převažují listnaté druhy,“ řekla mluvčí Lesů hlavního města Petra Fišerová.

Odstranění napadeného stromu ze zahrady vyjde na deset tisíc

Největším problémem je odstranění napadených stromů, které stojí na soukromých zahradách.  

„Práci musí vykonat arboristé a majitel zaplatí za odstranění stromu zhruba 10 tisíc korun. Pokud není sanace provedena včas, kůrovec napadá stromy v okolí,“ řekl ČTK Dan Frantík z magistrátního odboru pro ochranu přírody.

Množství vytěženého dřeva, které bylo kůrovcem napadeno, se podle Lesů hlavního města v průběhu let mírně zvýšil. Loni lesníci vytěžili asi 2 600 metrů krychlových dřeva, do letošního dubna už bylo vytěženo 33 metrů krychlových.

Autor: