Kůrovec ohrožuje atrakce v lanových centrech, první už kvůli němu zavřelo

  8:50
Následky kůrovcové kalamity v částech Olomouckého kraje dělají starosti provozovatelům stále populárnějších lanových center. Kvůli broukovi, který napadá stromy, v jejichž korunách jsou atrakce zavěšené, už musely první areály omezit provoz. Vyhlášené lanové centrum v Bozeňově na Šumpersku dokonce zavřelo úplně.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Stezka ve větvích i všechny zasažené smrky musely k zemi. „Dendrologické posudky, které se dělají každoročně, konstatovaly, že stromy jsou po napadení kůrovcem pro lanové centrum nezpůsobilé, proto bylo uzavřeno ještě před zahájením sezony,“ podotkl provozovatel lanového centra v Bozeňově Juraj Jánošík.

Dnes už je pryč visutá dráha i stromy, které ji nesly. Ovšem provozovatel znovu přemýšlí, jak oblíbenou zábavu do sportovního areálu vrátit.

„Přemýšlíme o stavbě nového lanového centra. Pokud se ale bude stavět, určitě už ne v korunách stromů, protože tady jsou samé smrky. Byla by už zavěšená na dřevěných sloupech. Stavět v současnosti lanové centrum na smrcích je kvůli kůrovci velké riziko,“ dodává Jánošík.

Strom je nebezpečný až po řadě let

Podobně kůrovec napadá i smrky v dalších lanových centrech.

„Naštěstí většinu našeho lanového parku máme na modřínech, na které kůrovec nejde. Jen část je na smrcích. Napadené stromy vždy okamžitě pokácíme a lanovou trať přesuneme na jiné stromy,“ nastínil šéf lanového parku Veverák na Svatém Kopečku u Olomouce David Koreň.

S broukem bojují i v Adrenalin parku Jeseníky v České Vsi. „Museli jsme už několik stromů pokácet a trasy upravit. Naštěstí jsme zatím nemuseli omezovat provoz,“ řekl vedoucí areálu Jan Glombíček. Navíc chválí místní obec, která lesy v sousedství spravuje.

„Pokud se v obecním lese objeví kůrovec, radnice reaguje velmi rychle a stromy poráží a odveze. Situace je tak pořád relativně dobrá. Bohužel naše lanové centrum je celé na smrcích, takže velké poškození kůrovcem pořád hrozí,“ řekl.

Stromy v lanových centrech posuzují odborníci, kteří jim vydávají dendrologické posudky. Pokud nejsou příznivé, nemohou stromy v lanovém centru zůstat.

„Strom napadený kůrovcem se stává do několika let nebezpečným. Primárně se však i v lanových centrech napadené stromy nekácejí kvůli nestabilitě, ale proto, aby se z nich nešířil kůrovec dál,“ vysvětlila dendroložka Irena Vágnerová.

Loni zasáhla kůrovcová kalamita také sousední Bruntálsko:

28. července 2016

Kalamita graduje, z lesů mizí desetitisíce stromů

Kůrovcová kalamita se v lesích v Olomouckém kraji stupňuje, lesy brouk poškozuje ve velkém na Šumpersku, Olomoucku, Šternbersku i v Jeseníkách. Lesníci musí jen letos kácet desetitisíce napadených stromů.

„Ve zdejším regionu Lesy České republiky vytěžily do konce července 147 tisíc kubíků napadených stromů,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Zřejmě vůbec nejhorší situace je v lesích na Šternbersku, které kůrovec decimuje už několik let. Podle Jouklové bylo letos jenom v této oblasti zpracováno už 84 tisíc kubíků kůrovcového dříví.

„Odhadujeme, že do konce roku zde bude potřeba zpracovat dalších až 200 tisíc kubíků,“ dodala s tím, že další desetitisíce kubíků musí Lesy ČR nebo jiní vlastníci odtěžit v ostatních lokalitách v kraji.