Policie přijala oznámení, že se v Krupce manipuluje s volebními lístky

  15:58
Policie se zabývá údajnou manipulací s volebními lístky v Krupce na Teplicku pro nadcházející sněmovní volby. Podezření na obchodování s hlasy mají i sociální pracovníci, kteří se pohybují na tamním rozsáhlém sídlišti Horní Maršov, kde žijí sociálně slabí.

Městečko Krupka. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Policie kvůli podezření na manipulaci s volebními lístky vyjížděla podle webu Hlidacipes.org ve středu na zdejší fotbalový stadion.

„Nic konkrétního nepotvrdím. Pouze to, že jsme přijali jedno oznámení v rámci Ústeckého kraje, které má mít údajnou souvislost s volbami,“ sdělila mluvčí krajské policie Alena Bartošová.

Podle informací MF DNES sídliště Horní Maršov v minulých dnech obcházeli muži, kteří už mají s kupčením s hlasy zkušenosti.

„Od klientů jsem slyšel, že letos nabízí 300 korun za hlas,“ uvedl Miroslav Brož, sociální pracovník ze sdružení Konexe. Spolupracuje s Transparency International, jež chce na čistotu voleb dohlížet ve vybraných městech.

„Sociálně slabé oslovují, jde ale o prostředníky,“ řekl Brož. „Pro jakou stranu pracují, zatím zjišťuji,“ dodal.

Volby se tu už dříve opakovaly

V roce 2010 a 2011 se v Krupce musely komunální volby opakovat třikrát a podezření na kupčení měly místní politické strany i v roce 2014 (psali jsme o tom zde).  

Před šesti lety představitelé místních politických subjektů obviňovali z nákupu hlasů lidi kolem Zdeňka Matouše ze Sdružení ČSNS a NK Šance, který se posléze stal starostou. V roce 2014 pak místní poukazovali na ČSSD, do níž Matouš přešel. Politik vždy jakékoli spojování s úplatky odmítal.

„O středečním zásahu policie jsem slyšel. Po tréninku fotbalistů se údajně hráči domlouvali, že půjdou volit. V tu chvíli přijel na stadion jejich trenér a rozdával jim cesťáky za předchozí utkání. To prý viděl nějaký rodič a zavolal policii. Ta na místě událost prošetřila, prohledala i kabiny, ale nikde se žádné volební lístky nenašly,“ uvedl pro MF DNES Matouš.

„Ale o nějakém kupčení s hlasy na sídlišti Maršov jsem nic neslyšel. Považoval bych za naprostou sprosťárnu, kdyby nás s tím někdo spojoval. Horní sídliště je vyloučená lokalita, téměř nikdo tady k volbám nechodí a na výsledek nemá tato lokalita žádný vliv,“ dodal Matouš.

Sídliště Maršov je napjatými sousedskými vztahy nechvalně proslulé. Lokalita trpí velkou migrací obyvatel, žije tady většina sociálně slabých obyvatel Krupky, až sedmdesát procent tvoří Romové. 

Pokud jde o uplácení v souvislosti s volbami, v minulosti se ho tu nepodařilo prokázat tak, aby byl někdo konkrétní potrestán.

Prokázaná kupčení s hlasy v roce 2014

Naopak obchodování s hlasy prokázali aktivisté v roce 2014 v Mostě a Bílině. Vždy šlo o videozáznamy nebo fotografie, kde peníze přebírali sociálně slabí Romové. Částky za hlasy se pohybovaly od 100 do 500 korun. Volby se pak musely opakovat v Krupce, Bílině a Chomutově.

Za kupčení s hlasy padly na severu Čech i tresty. V roce 2015 dostal podmínku obchodník Chanh Bui Duy za maření přípravy a průběh voleb a referenda (blíže k tomu zde). 

Nabízel peníze za hlas pro Bílinské sociální demokraty v komunálních volbách v roce 2014. Partaj ale odmítla, že by měla s úplatky cokoli společného, a obchodník muže, který mu předal 5 tisíc korun pro hlasující, neidentifikoval.

Trest za uplácení voličů si letos od krajského soudu vyslechli i mostečtí politici Hana Jeníčková a Jan Hašek. Museli po odvolání zaplatit pokutu 50 tisíc korun, když dostali původně u soudu nižší instance podmíněné tresty (více o tom zde).

V roce 2014 si podle obžaloby domlouvali na sídlišti Chanov kroužkování na kandidátce Sdružení Mostečané Mostu. Romům ze sídliště za to propláceli občerstvení na zábavě.