Hasičská technika zapadla, koni z jímky pomohl další kůň a traktor

  10:08
V boj o život koně se změnila vyjížďka v Českých Heřmanicích na Orlickoústecku. Zvíře i s jezdkyní spadlo do dvoumetrové jímky. Hasiči se ale s těžkou vyprošťovací technikou nemohli ke koni dostat, protože zapadli na podmáčeném poli.

V dvoumetrové jímce bylo 0,5 metru vody. | foto: HZS Pardubického kraje

V jímce bylo asi půl metru vody. Když přijeli na místo hasiči, byl sice kůň při vědomí, ale vyčerpaný.

„Jezdkyně, která s koněm do jímky spadla, vyvázla bez zranění. Kůň vážil asi 480 kilogramů,“ řekla tisková mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková..

Hasiči se mohli k místu události dostat pouze přes pole. V něm ale zapadla vyprošťovací technika, dobrovolní hasiči tedy zajistili traktor s radlicí. Aby projel, museli odstranit plot přilehlé zahrady.

Fotogalerie

Kůň v jímce seděl a bylo těžké pod ním protáhnout popruhy.

„Museli jsme použít pamlsky a přítomnost dalšího koně, který unavené zvíře zpozorněl. Teprve poté se kůň postavil, ale při této akci si jezdkyně, která asistovala, poranila ruku a na místo musela být povolána posádka zdravotnické záchranné služby,“ popsala další komplikace Horáková.

Hasiči poté koně zajistili do popruhů a zvíře vytáhli. Majitel koně na místo zavolal zvěrolékaře, protože zvíře bylo zraněné. Jímka byla následně zajištěna proti dalšímu pádu.

Autor: