Zubožený kůň ve Zbůchu nebyl týraný, řekla policie a případ odkládá

  11:16
Koně ustájeného ve Zbůchu na Plzeňsku, kterého museli kvůli žalostnému zdravotnímu stavu letos v říjnu utratit, nikdo netýral. K takovému závěru dospěla policie, která případ vyšetřovala a nyní odložila. Podle místních ale zvíře spolu s dalšími nemělo krmení a napít se mohlo jen z potoka.

Výběh s koni ve Zbůchu u Plzně, kde musela veterinářka utratit jednoho podvyživeného a dehydrovaného koně. | foto: Petr Eret

Zvíře do výběhu ve Zbůchu před rokem umístila Tereza B. Pak ho údajně kvůli finančním potížím prodala. Plánovala, že koně jménem Patrik od provozovatele soukromého areálu na Plzeňsku zase odkoupí.

Zvíře však musela veterinářka za dramatických okolností utratit. „Už ležel, z tlamy mu tekla krev. Z mého pohledu byla v tu chvíli nejlepší eutanazie,“ uvedla několik dní po události, jež se stala 20. října, zvěrolékařka Tereza Jindrová.

Rovněž sdělila, že velmi vyhublý a zubožený kůň měl na těle podlitiny. Podle jejího názoru si je způsobil, protože se pokoušel vstát. Jelikož neměl sílu, opakovaně se udeřil o zem.

Věcí se proto začali zabývat kriminalisté. Tereza B. nechala na své náklady provést pitvu. Podle protokolu utrpělo zvíře oběhový šok po traumatu hrudníku, objevila se u něj též infekce trávicího traktu. Přesto podle závěru policistů nikdo koně netýral a žádný trestný čin se nestal.

„Na základě vyhodnocení znaleckých posudků nedošlo k trestnému činu. Případ bude odložen. Pokud se objeví nové poznatky, může být proces obnoven,“ konstatovala policejní mluvčí Iveta Kořínková.

Několikrát na místo zamířila i krajská veterinární správa. Její zástupci zatím nechtěli výsledek vyšetřování komentovat, čekají na zprávu od kriminalistů.

Případem se dále bude zabývat Městský úřad v Nýřanech. Ten prověří, zda se provozovatel soukromého areálu nedopustil přestupku.

Před popsanou událostí se ve výběhu nacházelo devět koní. Sousedé shodně vypověděli, že zvířata nedostávala dost krmení a pila vodu ze špinavého potoka.

Právě včasné upozornění na případnou špatnou péči je podle Martina Kuny, ředitele plzeňské pobočky Spolku pro ochranu zvířat, zásadní.

„Mrzí nás, že situace se většinou řeší příliš pozdě. Hlavně na vesnicích se často stává, že všichni o problému vědí, ale nejsou vůbec aktivní. Teprve když se jich potíže dotýkají, třeba zvíře utíká, jednají,“ popsal Kuna.

Za svou dlouholetou praxi se setkal s mnoha přístupy. V minulosti se například na spolek obrátil člověk, který upozornil na kruté zacházení se psem.

„Majitel ho v zimě, když panovaly kruté mrazy, zavíral v autě. Ačkoli jsme na to poukazovali, vše bylo zdánlivě v pořádku. Pak se zjistilo, že pes má krev v moči, a věc se rozhýbala,“ nastínil Kuna.

Doplnil, že zažil i velmi včasné a profesionální jednání. Před několika lety dal podnět policii kvůli surovému bití psa. „Hlídka byla velmi aktivní. Hned za mužem jela a pachatel byl nakonec potrestán,“ zmínil.

Podle Lucie Hemrové z organizace Svoboda zvířat v Plzni často kauzy ztroskotají na nedostatku důkazů. „Zpravidla už zvíře musí mít na těle viditelné známky hrozného zacházení, aby se něco konečně začalo dít,“ domnívá se.

V Plzeňském kraji se policie letos zabývala sedmnácti podezřeními na týrání zvířat. Ve čtyřech případech zjistila spáchání trestného činu.

Policie prověřuje týrání koní ve Zbůchu (22. října 2018)

22. října 2018