O budoucnosti kulturního domu Slavie rozhodne soutěžní dialog

  9:08
Jak bude za pár let vypadat Kulturní dům Slavie? Budějovická radnice se rozhodla vůbec poprvé využít soutěžní dialog. Na rozdíl od klasických soutěží, kde hodnoticí komise vybírá z hotových projektů, bude v tomto případě na začátku velká diskuse.

Název budovy na břehu Malše v Českých Budějovicích se několikrát měnil. Z Německého domu se stal Stalinův, ale také armády nebo osvěty. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

O novém způsobu, jak vyřešit budoucnost kulturního domu v centru krajského města, rozhodli radní, a potvrdili přidělení zakázky studiu, které bude mít administraci a řízení soutěžního dialogu na starosti.

„Celý proces spustíme na konci srpna či na začátku září. Odstartuje tak dialog s jednotlivými uchazeči o dodání projektu na oživení Slavie. Co přesně v něm bude, vzejde právě z debaty. Povedeme intenzivní jednání s různými uchazeči, kteří se přihlásí. Úkolem nebude jen navrhnout stavební úpravu domu, ale popsat i společenskou a ekonomickou udržitelnost projektu pro další roky. Nehledáme jen někoho, kdo nakreslí okenice, ale i někoho, kdo přijde s funkčním konceptem,“ přeje si náměstek primátora Juraj Thoma (OPB).

V Česku podle Igora Kovačeviće, spoluzakladatele ateliéru CCEA MOBA, byly doposud celkem čtyři soutěžní dialogy. Právě pražský ateliér tři z nich vedl a čtvrtý koordinoval. Teď se pustí do dalšího na jihu Čech.

„V otevřené soutěži o návrhu se soutěžícími nejednáte. Je anonymní a hodí se, když děláte novostavbu, protože máte jasné požadavky a víte, že dostanete nejkvalitnější projekt. U rekonstrukcí je to jinak, potřebujete s architekty jednat osobně, abyste se dostali k nejlepšímu řešení. Když architekt navrhne sál o 800 místech a město řekne, že chce 20, tak je to možné korigovat,“ popisuje.

Před vyhlášením dialogu vznikne sedmičlenná komise. V ní kromě čtyř nezávislých odborníků zasednou i tři takzvaní závislí zástupci města.

„Je důležité, že vedle těchto tří řádných členů budou jednání přítomni delegáti všech zastupitelských klubů a mohou tak aktivně mluvit do průběhu soutěže od začátku až do konce,“ dodává Thoma.

S tímto postupem souhlasí i opoziční zastupitelé. „Hodnotím kladně to, že se koalice snaží s opozicí spolupracovat, aby se neopakoval stejný příběh jako u sportovní haly. Doufám, že to bude opravdu otevřené řízení, a ne šité na míru jednomu ateliéru,“ říká opoziční zastupitel Lukáš Mareš (Piráti).

Součástí řešení bude i okolí kulturního domu s letní scénou i přilehlým nábřežím, kde má vzniknout přístup k vodě.

Předběžné náklady jsou pět milionů korun na soutěžní dialog včetně skicovného v celkové výši dva miliony pro pět vybraných soutěžících a necelého milionu korun spojeného s činností komise. Konečná výše investice by neměla přesáhnout 400 milionů korun.

Vítězný koncept a architektonický návrh budou známé na konci letošního roku, nejdéle počátkem roku příštího. Pak by se podle Thomy mělo projektovat. V roce 2021 může mít radnice projektovou dokumentaci a potřebná razítka.

Stavět by se pak mohlo v letech 2022 a 2023. V současnosti je v pravém křídle hudební klub, kterému ke konci června končí smlouva. Provozovatel má ale zájem pokračovat. Kromě toho město prostory nabízí ke krátkodobým pronájmům.

Chátrající Slavie je dlouhodobým problémem radnice. Před časem v ní skončily dva oblíbené kluby a v hlavním sále už se neodehrávají skoro žádné významné akce. Minulé vedení města zvažovalo takzvané koncesní řízení.

Autor: