Budějovice hledají provozovatele pro kulturní dům Slavie. Zn.: S vizí

  8:32
Vedení města shání zájemce, který se bude 15 let starat o kulturní dům Slavie v centru Českých Budějovic. Budovu i její okolí však musí opravit a investovat 150 milionů. Peníze mu pak bude radnice postupně splácet.

Kulturní dům Slavie v Českých Budějovicích. | foto: Slavomír KubešMF DNES

Jeden oblíbený klub vpravo, druhý v levém křídle, které pravidelně nabízely špičkové koncerty. To byl v posledních letech KD Slavie v centru Budějovic. Mnohokrát bojoval o život a město jako majitel si s ním nevědělo rady. 

V uplynulých sedmi letech se mohlo spolehnout především na Klub Slavie, který byl často vyprodaný. Zbytek budovy však většinou strádal a byl značnou část roku nevyužitý.

Fotogalerie

I proto se blíží konec jedné éry. Provozovatelé klubu končí a má nastat nová etapa spolkového domu. Zástupci radnice naplánovali, že formou takzvaného koncesního řízení přenechají novorenesanční objekt na 15 let zájemci, který do něj vloží 150 milionů a bude tam pořádat akce. Město pak postupně tuto částku splatí.

„V červnu budu dávat do rady materiál, a pokud ho schválíme, vyhlásíme soutěž. V září můžeme znát vítěze a podepsat smlouvu,“ popsal harmonogram náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD).

Už na květnovém jednání zastupitelé velkou většinou 34 z 45 hlasů schválili financování akce, takže nic nebrání, aby pro Slavii začali hledat nového provozovatele. 

„Počítáme s tím, že se bude starat také o akce v amfiteátru, který je hned vedle Slavie a má se dostat i na jeho obnovu,“ upozornil dále Podhola.

Záměr vedení radnice má však kritiky, kteří upozorňují, že město mohlo stejným způsobem, třeba za pomoci půjčky, investovat samo, a plně pak kontrolovat dění ve Slavii. 

Podhola reagoval tím, že schválená varianta znamená pro radnici menší riziko. „A budeme mít dál třeba garanci pro pořádání společenských akcí,“ navázal náměstek. 

Člen radniční komise pro architekturu a územní rozvoj Tomáš Trantina (TOP 09) sdělil, že má ohledně koncesního řízení obavy a připomínky. 

„Domnívám se, že by město samo mělo být zhotovitelem projektové dokumentace, a získat tak i přesnou sumu, za kterou je možné opravit a oživit konkrétní objekt. My máme posudek z června roku 2016, který nemůže nahradit kompletní dokumentaci,“ zdůraznil.

Navíc podle něj za dva roky došlo k velkému navýšení stavebních prací. Očekává, že by tak reálná suma mohla být o 15 až 20 procent vyšší, než je nynějších 150 milionů. Vedení města se pokusil vyzvat, aby ještě upravilo zadání, ale bez úspěchu.

Některým zastupitelům pak přišlo zvláštní, že Slavii získá na 15 let možná někdo, kdo má sice zkušenosti ve stavitelství a nechá ji opravit, ale o to menší pak mohou být jeho zkušenosti s kulturou. 

Když radnice před několika měsíci uspořádala jednání, takzvanou tržní konzultaci, kam se mohli přihlásit potenciální zájemci, dorazili jen zástupci tří stavebních a developerských firem. Mezi nimi byla i budějovická společnost Mane.

Zajímavá je informace z důvodové zprávy o revitalizaci a výběru provozovatele KD Slavie. Z ní vyplývá, že město v průběhu koncese neproplatí jen investovaných 150 milionů korun, ale ještě další peníze. 

„Nelze očekávat, že budoucí výnosy KD Slavie budou schopny pokrýt většinu splátky úvěru spojeného s revitalizací. Vzhledem k očekávané výši ročních splátek úvěru ve výši 10 milionů korun bude nutné, aby město hradilo koncesionáři provozní příspěvek,“ píše se ve zprávě.

„Jaká bude výše dalších každoročních plateb? Nevíme. Co přesně se bude ve Slavii další půl druhé dekády dít? Také nevíme,“ ptal se opoziční zastupitel Tomáš Chovanec (Občané pro Budějovice). 

Jak vysoké příspěvky budou, má ukázat až samotná soutěž. A naopak koncesionář bude radnici také platit, a to tržní pachtovné, které bude garantovat minimální příjem města po celou dobu trvání smlouvy.

Autor: