Kulturu v Pardubicích řídí dvě nové organizace

  11:40
Kulturní centrum Pardubice je definitivně minulostí. Už měsíc ve městě fungují dvě nové organizace, které si rozdělily úkoly někdejšího molochu. Ten provázely série skandálů včetně zpronevěr, a tak ho politici raději rozpustili.

Bývalá ředitelka Kulturního centra Markéta Ondroušková vydržela ve funkci tři čtvrtě roku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dnes už bývalé Kulturní centrum Pardubice (KCP) v krátké době zasáhlo hned několik skandálů. Jeho dlouholetá ředitelka Romana Vojířová rezignovala v říjnu 2014 poté, co ji začala vyšetřovat policie pro podezření ze zpronevěry.

Později ji a jejího náměstka Michala Straška soud nepravomocně odsoudil k podmíněným trestům. Podle spisu prostřednictvím faktur za fiktivní práce získali v letech 2010 až 2014 zhruba 1,3 milionu korun.

Vedení Pardubic odvolalo i další ředitelku Markétu Ondrouškovou, která do funkce nastoupila v březnu 2016. Důvodem byly podle města chyby v řízení, účetnictví a hospodaření organizace a v personální oblasti i ve spolupráci se zřizovatelem, kterým bylo město Pardubice.

I v tom případě politici nechali prověřit podezření ze spáchání trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Byť policie případ odložila, radní se rozhodli někdejší organizaci, která měla pod sebou veškeré kulturní dění ve městě, rozpustit. „Centrum zaniklo kvůli dlouhodobé organizační nestabilitě a problémy s hospodařením,“ řekla mluvčí města Iveta Koubková.

Na problémovou kulturu dohlédnou dozorčí rady

Od Nového roku tak v Pardubicích fungují dvě nové příspěvkové organizace města – Turistické informační centrum Pardubice a Centrum pro otevřenou kulturu. Podle politiků má nové dělení hned několik výhod.

„Nové uspořádání se jeví jako hospodárnější. V roce 2017 dosáhl provozní příspěvek města kulturnímu centru částky necelých 19 milionů. V rozpočtu 2018 počítáme na zajištění všech činností s částkou okolo 17 milionů korun.

Cílem restrukturalizace však primárně nebyla úspora, nýbrž efektivnější a průhlednější řízení. Zároveň posilujeme kontrolní roli města, v průběhu ledna byly ustaveny v obou příspěvkových organizacích dozorčí rady,“ řekl náměstek primátora pro kulturu Jakub Rychtecký.

V praxi změna znamená, že obě organizace si mezi sebe rozdělily subjekty dříve spadající pod KCP - Centrum pro otevřenou kulturu tak nyní tvoří Divadlo 29 a Galerie města Pardubic.

Turistické informační centrum Pardubice je pro změnu složeno z Turistického informačního centra, Europe Direct, Zelené brány a výstavního prostoru Mázhaus.

Podle ředitele Divadla 29 Zdeňka Závodného, který je od Nového roku zároveň ředitelem Centra pro otevřenou kulturu, se program v Divadle 29 naplno rozjel na začátku února.

Veřejnost zde čekají vystoupení řady hudebníků - Oldřicha Janoty, francouzského sopránsaxofonisty Michela Donedy s norským kontrabasistou Adrianem Myhrem, dorazí také jazzový kvartet Brown-Kalfus Bintang Family.

„Únorový koncertní program v Divadle 29 uzavře živoucí legenda světového freejazzu - letos sedmasedmdesátiletý německý saxofonista Peter Brötzmann, který vystoupí s triem Full Blast,“ doplňuje Závodný.