Platit kryptoměnou se dá i na Karvinsku. V baru či penzionu

  13:02
Nadšenec do kryptoměn umožnil ve svém baru v centru Karviné platit virtuálními penězi. Podobných míst je v regionu málo. I kvůli tamním konzervativnějším lidem.

Zatímco v Praze už je ke stovce míst, ve kterých se dá zaplatit takzvanou kryptoměnou, na Karvinsku jsou možnosti tamních držitelů bitcoinů, litecoinů, etherea a dalších virtuálních měn značně omezenější. 

Přesto i v hornickém regionu už se dá za kryptoměnu koupit ubytování nebo dobrý drink. Platbu touto moderní metodou nabízí například bar Saint James nacházející se na Masarykově náměstí v Karviné. Ten vlastní Lukáš Ferenc ze společnosti První fryštátská. O virtuální měnu se zajímá od roku 2009 a věří, že je to platidlo budoucnosti.

„Už nyní nás několik lidí vyhledalo vyloženě proto, že se tady dá tímto způsobem zaplatit,“ podotýká šéf baru a kavárny. Kryptoměnou u něj za pár měsíců zaplatilo řádově několik desítek lidí. „Jsou to obvykle muži v produktivním věku. Starší lidé o tom příliš nevědí,“ podotýká Ferenc. 

Platba kryptoměnou není nikterak náročnější než zaplacení v hotovosti nebo běžnou platební kartou. Stačí vlastnit mobil s elektronickou peněženkou a potřebným obnosem virtuální měny, přiložit jej u baru k tabletu a ten odpovídající sumu pomocí čárového kódu přesune. 

„Takto platím nejen tady v baru, ale například v Alze, za etherea jsem si také zakoupil předplatné časopisu,“ doplnil jeden z vlastníků virtuálních peněz, který si v centru Karviné právě dopřával snídani. 

Seznam míst dávají do aplikace

Možnost zaplatit za služby virtuální měnou mají i zákazníci penzionu Silma v Rychvaldě. Tam ale mají s takovými zákazníky nulové zkušenosti. „Zatím této možnosti nikdo nevyužil, ale nabízíme ji poměrně krátce,“ podotkl majitel Pavel Kopčaj a nezastírá, že zavedení platby kryptoměnou byl především marketingový tah. Na Karvinsku je totiž podobných míst jako šafránu. 

Podle serverů coinmap.org a bitperia.cz jich nebude ani desítka. „Je to dáno menší poptávkou ze strany zdejších obyvatel a přetrvávajícímu přesvědčení, že kryptoměny jsou pouze investiční prostředek. Lidé na Karvinsku mají jinou mentalitu než například obyvatelé větších měst, jsou konzervativnější a k novým věcem bývají nedůvěřiví,“ uvedl Daromír Bonev, jednatel společnosti Bitperia, která sídlí v Českém Těšíně a zabývá se poradenstvím v problematice kryptoměn. 

„Vysvětlujeme lidem, kde si pořídit hardwarové peněženky, jak je bezpečně využívat, jaké jsou benefity při platbě kryptoměnami a podobně. Také shromažďujeme seznam míst v mobilní aplikaci, ve kterých se dá platit virtuální měnou,“ doplnil Bonev.

Autor: