Kroměříž má povolení pro parkovací dům, vyjde na 117 milionů korun

  15:46
Stavební povolení na nový parkovací dům v ulici Havlíčkova získala před pár dny kroměřížská radnice. Půjde o největší investiční akci v tomto volebním období.

Plánovaná podoba parkovacího domu na kraji Havlíčkovy ulice v Kroměříži. | foto: vizualizace MěÚ Kroměříž

„Věřím, že se nám podaří do konce roku vybrat zhotovitele a v příštím roce stavbu zahájit. Mezi stavebními firmami je o zakázku velký zájem, musíme ji mít velmi dobře připravenou,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Radnice má přislíbenou dotaci téměř 51 milionů korun z evropských fondů. Dostala ji až na druhý pokus, v prvním kole rozdělování peněz skončila pod čarou. Protože se však mezi vybrané uchazeče nerozdělila celá částka, zbylo i na náhradní projekty.

Rozpočet dosahuje zhruba 115 milionů korun. Z toho asi 55 milionů tvoří takzvané nezpůsobilé výdaje, tedy práce, na které dotaci žádat nelze. Jedná se především o sanaci palivových nádrží, které na pozemku zbyly po dřívějším působení armády.

Parkovací dům totiž vznikne na pozemcích u bývalé okresní vojenské správy, kterou radnice koupila v roce 2017. Během příštího roku by mělo být dokončené parkoviště, které nabídne místa pro 150 vozidel. Dopravně přetíženému centru města se tím zásadně uleví.

Fotogalerie

Ačkoliv je stavba plánovaná až na příští rok, vedení města jí už v předstihu uzpůsobuje hospodaření. Nedávno uzavřelo účty za loňský rok s tím, že uspořilo 117 milionů korun.

„Po hospodářské stránce se rok 2018 povedl. To je velmi důležité, kromě parkovacího domu plánujeme i další velké investice, třeba opravy sportovišť,“ řekl Němec.

Přebytku město dosáhlo i díky nárůstu daňových příjmů, které byly oproti roku 2017 vyšší asi o 42 milionů korun.

Samotnou budovu někdejší okresní vojenské správy plánuje radnice přestavět na startovací byty pro mladé a na byty pro seniory.

Parkovací dům vyroste na rohu Havlíčkovy ulice v docházkové vzdálenosti k hlavním kroměřížským atrakcím.

Parkovací dům vyroste na rohu Havlíčkovy ulice v docházkové vzdálenosti k hlavním kroměřížským atrakcím.

Autor: