Kroměříž plánuje postavit sportovní halu i byty pro mladé a seniory

  14:30
Nová sportovní hala bude zřejmě největším počinem nového vedení Kroměříže v nadcházejícím volebním období. Investice za desítky milionů korun má zatím jen hrubé obrysy. Hotová je studie.

V současnosti je v Kroměříži k dispozici sportovní hala Slavia z roku 1963 s kapacitou pouhých 200 diváků. | foto: Sportovní zařízení města Kroměříže

„Především se ale potvrdilo, že se hala dá postavit na pozemcích města v místě za krytým bazénem, za což jsem rád,“ poznamenal starosta Jaroslav Němec.

Má se do ní vejít hřiště o velikosti 20 krát 40 metrů, vhodné pro házenou nebo třeba florbal. A počítá se i s kapacitou pro sedm stovek diváků.

„Kroměříži hala podobných rozměrů citelně chybí,“ dodal starosta.

Mimo sportovní plochy a zázemí pro hráče a diváky počítá studie také s kavárnou a bufetem a víc než stovkou parkovacích míst.

Zásadní ale bude také dokončit investice z minulého období. V něm se začalo s rekonstrukcí ulice Vodní v historickém centru města. První polovina ulice je hotová. Jde o kompletní opravu, včetně vedení sítí a kanalizaci. Město vyjdou práce zhruba na 13 milionů korun za celou ulici.

Po opravě bude nově vydlážděná tak, aby se zdůraznil její historický ráz (více v článku Proměna Vodní ulice v centru Kroměříže začne dříve, potrvá dva roky).

Město plánuje rovněž budování startovacích bytů pro mladé rodiny. V budově bývalé vojenské správy v Havlíčkově ulici, kterou radnice odkoupila v roce 2016, by jich mohlo vzniknout asi čtyřicet.

„Stejně tak potřebujeme i byty pro seniory,“ připomněl starosta.

Ty jsou plánované mimo jiné i v lokalitě Račín, kde letos začala demolice původní zástavby. V ní žila převážně romská komunita (více čtěte zde V Kroměříži bourají domy neplatičů nájemného. A ti začali splácet dluhy).

Už v příštím roce bude dokončená také rekonstrukce náměstí Míru. Ta vyjde celkem na 11 milionů korun.

„A zásadní je pro nás rovněž oprava lávky přes řeku Moravu. Sehnali jsme firmu, která ji udělá za šest milionů korun,“ doplnil Němec.

Pro srovnání, stavba nové lávky by vyšla na 60 milionů. Podle odborníků ale není nutná.

Uvažuje se rovněž o otevření dětských jeslí, po nichž je poptávka.