Místo kompromisu se financuje právní bitva, říká o vodárenské při Vystrčil

  12:04
Letitý spor o vodohospodářský majetek mezi vedením jihlavské radnice a Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) nabírá netušených rozměrů. Jeho důsledky už poznávají obyvatelé Jihlavy na opravách ulic, jejichž způsob někdy odporuje zdravému rozumu.

Senátor Miloš Vystrčil se marně snažil, aby se zástupci obou stran domluvili. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Navíc se kvůli právní bitvě potýká s krizí už i politické vedení magistrátu. A tak se zdá, že jsou nyní ve výhodě starostové Telče, Stonařova a Polné, kteří v čele SVAK stojí proti krajskému městu.

Senátor Miloš Vystrčil pozoruje spor – v Česku ojedinělý – celé svoje funkční období od roku 2010. A dobře se zná s jeho aktéry na obou stranách. Ať už z pozice exstarosty Telče, kde žije a též politicky působí, nebo z místa místopředsedy ODS, který navíc tuto stranu vede na Vysočině a s jihlavskými spolustraníky se též dobře zná.

Jste senátorem od roku 2010. Myslím, že máte blízko jak k panu starostovi Telče Fabešovi, zástupci SVAK, tak k vedení jihlavské radnice, kde měla většinu doby sporu významné slovo ODS. Zkoušel jste být někdy mezi oběma stranami prostředníkem snažícím se o to, aby se urovnaly a uklidnily vztahy?
Protože jsem nechtěl a ani nechci ve sporu komukoliv stranit, snažil jsem se zejména při různých příležitostech vybízet zástupce obou stran k osobním setkáním a domluvě. Situace je však velmi složitá, každá ze stran je totiž poměrně urputně přesvědčena o té svojí pravdě jako jediné správné. Pokud vím, několik schůzek se i konalo, ale bohužel rozumný kompromis se zatím nedaří nalézt. Namísto toho se zdá, že se z peněz daňových poplatníků financuje bitva právních kanceláří.

Spor Jihlava versus SVAK

O vystoupení ze SVAK rozhodli jihlavští zastupitelé v polovině roku 2009. Koncem roku 2012 město skutečně vystoupilo. Důvodů bylo více, jeden z těch hlavních byl, že SVAK nedotáhl do zdárného konce půlmiliardový projekt modernizace vodovodů a kanalizace v Jihlavě. Vniveč šla i tučná evropská dotace. Po vystoupení Jihlavy dodnes zcela neskončily právní spory – zejména o to, jaký majetek komu patří. Kvůli neshodám se komplikují a prodlužují opravy ulic v Jihlavě, spor stojí i za současnou koaliční krizí v Jihlavě.

V čem je „zakopaný pes“, proč se obě strany stále nedohodly ani po deseti letech?
Kdybych věděl, v čem přesně je zakopaný pes, tak bych to již dávno oběma stranám sdělil. Obecně lze říci, že problémy se kupí a kupily a mají kořeny v dávné minulosti.

Je v pořádku, že někteří politici přijímají i v době trvání tohoto vážného sporu peníze za svoje „vodofunkce“? A to za působení ve SVAK, ve Vodárenské akciové společnosti, Svazu vodovodů a kanalizací měst a obcí či z Jihlavských vodovodů a kanalizací?
Přiznávám, že nerozumím tomu, proč chcete z hlediska pobírání odměny odlišovat situaci, kdy existuje spor a kdy neexistuje spor. Vypadá to, že si myslíte, že člověk by měl být za práci placen pouze v případě, kdy se v jejím rámci neúčastní sporu. Nezlobte se, to mi přijde zvláštní. Rozuměl bych tomu, kdybyste se ptal, zda má někdo brát peníze ještě za nějakou další práci, když již jednu má a ony spolu souvisí, ale rozlišování podle toho, zda existuje či neexistuje spor? Asi mi něco uniká, nebo nevím.

Myslím, že to v pořádku není, protože připustili ten současný velmi špatný stav. Některým jsem to říkal, ale podle nich to pobírání odměn je v pořádku. Jaké má ten letitý spor řešení podle vás?
Kdybych znal konkrétní řešení, již dávno bych s ním obě strany seznámil. Domnívám se ale, že k nalezení rozumného řešení bude kromě právních názorů a úředních rozhodnutí potřeba učinit možná i odvážná rozhodnutí politická.

Bylo by odvážným rozhodnutím se prostě normálně domluvit a rozloučit se na obou stranách s právními kancelářemi?
Netroufám si jednoznačně se vyjádřit. Možná ano, možná ne.

Byl jste starostou, hejtmanem. Jak byste se snažil postupovat v tomto sporu vy? Také byste připustil letitou konfrontaci, právnickou bitvu?
Sám jste odpověděl. Snažil bych se, abych se do takové situace nikdy nedostal. A myslím – věřím, že to bylo možné.

Přijde mi, že ti politici z Jihlavska předali až velký díl své moci právníkům. Mýlím se?
Netroufám si jednoznačně se vyjádřit. Možná ano, možná ne.

Autor: