Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krása kraslic ve vsetínském zámku

  8:59
Ve vsetínském zámku jsou od 7. března vystaveny originální kraslice z různých koutů ČR. Slepičí, kachní a husí vejce jsou zdobena tradičními i méně známými technikami. Vzácná kolekce velikonočních vajíček pochází ze sbírek vsetínského muzea a je doplněna o kraslice zapůjčené současnými krasličářkami.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Na výstavě je prezentováno celkem 465 slepičích, kachních a husích vajec. V první zámecké místnosti uvidíte tradiční velikonoční vejce z Valašska. Vystavena jsou vajíčka batikovaná i vyškrabovaná. Nejstarší exponát pochází z roku 1922.

Ve druhé místnosti se můžete těšit na kraslice z dalších regionů republiky – od batikovaných, vyškrabovaných přes zdobené slámou či dužinou z jezerní sítiny až po oplétané drátkem, děrované nebo háčkované.

„Výstava je doplněna o vzácné návrhy motivů používané u tradičních valašských kraslic. Čeká Vás i archivní filmový záznam zachycující postup zdobení vajec na Valašsku a připraven je také interaktivní PC kiosek s různými nápisy na velikonočních kraslicích,“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Milada Fohlerová.

Výstava potrvá až do 23. dubna.