Jeskyni plnou ledových krápníků ukrývá skála v Dolní Lomné

  8:58
Skála v Dolní Lomné ukrývá neobvyklý přírodní úkaz. Krápníkovou ledovou jeskyni. Čím více mrzne, tím je krásnější. Upozornil na ni Michal Šulgan, předseda České společnosti ochrany přírody Radhošť.

„Hleděl jsem užasle na ledové stalaktity a stalagmity, někde propojené v jeden kus – stalagnát. Takový úkaz bych v Beskydech nečekal,“ řekl Šulgan, k němuž se informace o jeskyni dostala náhodou a mezi místními se o ní moc neví. 

Fotogalerie

Dodal, že díky prasklinám mezi pískovci protéká voda, která pak kape ze stropu malé jeskyně a při teplotách pod nulourychle zamrzá.

„Každou kapkou na dno se výzdoba zvětšuje. Na některých tvarech – závojích – se podílí i vítr,“ vysvětlil ochránce přírody. 

Když mrazy pominou, jeskyně se pomalu mění na obyčejné chladné místo, sloužící jako úkryt pro drobný hmyz, obojživelníky a netopýry. Podle Šulgana v Beskydech už existuje jen jedna podobná jeskyně. 

„Nachází se pod Lysou horou a je o něco rozlehlejší. Říkáme jí ledová. Nemá sice tak pěknou krápníkovou výzdobu, ale i při vysokých letních teplotách je v ní stále mrazivo.“

Autor: