Dvorská zoo začala hlavní sezonu, v safari má most inspirovaný Afrikou

  17:00
Návštěvníci Safari parku ve Dvoře Králové se poprvé projeli po novém mostu dlouhém 150 metrů. Jeho stavba vyšla na 27 milionů korun a je největší investicí zahrady za posledních deset let. Opravený most připomíná lávky, které se kdysi budovaly v Africe.

Pátkem začala hlavní sezona v zoo a s ní také provoz Afrického safari Josefa Vágnera. Novinkou je most přes jezírko s pelikány. Jeho konstrukci tvoří 13 ocelových dílů, cesta je vyložená modřínovými prkny.

„Největší stavební boom zažila zahrada v 70. letech pod vedením tehdejšího ředitele Josefa Vágnera. Od té doby se však část staveb dostala na hranici životnosti, což je právě případ mostu v safari vedoucí přes jezero, kde tráví léto pelikáni, volavky a husy. S přimhouřením oka se stavba podobá mostu přes africkou řeku Zambezi,“ sdělil ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas.

Do safari se přesunula stáda zeber, vodušek, antilop koňských a losích, pakoňů a skupiny pelikánů. Během následujících týdnů je, stejně jako v předchozích dvou letech, doplní žirafí samci Mick a Bazyl.

V pátek se zároveň poprvé otevřely brány lvího safari, které zahájilo provoz v roce 2015. Návštěvníci tu automobily projíždějí mezi smečkou lvů berberských, kterou tvoří dvě samice a jeden samec.

Další novinkou, kterou sice výletníci nepostřehnou, ale je pro provoz safari zásadní, je stavba nových zimoviště pro africké kopytníky v těsném sousedství areálu safari.

„Dosud tam musela být zvířata každý rok přivážena a odvážena v nákladních autech ze stájí rozmístěných v zázemí zahrady. Po výstavbě nových zimovišť budou na sezonu jednoduše přepouštěna z výběhů přímo do safari, což pro ně bude mnohem lepší,“ vysvětlil Rabas.

Zahrada pro návštěvníky během velikonočních svátků připravila pletení pomlázek a dílny pro děti. V pátek v Galerii Tengenenge začala výstava Naděje x Vyhynutí fotografky Ami Vitale. Představuje silné příběhy o záchraně nejohroženějších afrických savců. Vévodí jí záběry posledních okamžiků samce nosorožce Sudána, ukazuje také život sloních a žirafích sirotků.

Výstava, která se do Dvora Králové přesunula z pražského Czech Photo Centra, potrvá do poloviny září. Ami Vitale pravidelně fotí pro National Geographic a její snímky získaly řadu ocenění. V loňském ročníku World Press Photo zvítězila v kategorii Příroda právě se souborem fotografií osiřelých sloních mláďat.

Práce fotografky je úzce spojena s dvorským safari parkem. V roce 2009 fotila převoz nosorožců bílých severních do Keni. V jejich dokumentování pokračuje až do současnosti, kdy na světě zbývají poslední dva jedinci.

Video mapuje stavbu nového mostu:

Autor: