Hradečnice není jediná, stezky pro bruslaře nabízejí romantiku i adrenalin

  16:56
Inline stezkám pro bruslaře v Královéhradeckém kraji vévodí více než desetikilometrový okruh Hradečnice. Vede v lesích, má dokonalý povrch, není jednotvárná a tudíž nudná, jsou tu bufety, půjčovny bicyklů, bruslí i šlapacích čtyřkolek, lesní tělocvična, grily. V kraji ale zdaleka není jediná.

Bruslaři na Hradečnici v Hradci Králové. | foto: Lukáš Urban

1 Labská stezka a romantika Kuksu

Zdaleka ne všechny úseky Labské stezky jsou vhodné pro in-line bruslaře, ale část v Brodě nad Labem patří mezi ty nejlepší. Začíná pod kopcem nedaleko kukského hospitálu a končí na křižovatce pod mostem v Brodě nad Labem. Podobně jako v Hostinném vede téměř po rovině a měří zhruba 1 600 metrů. 

Cyklostezka z Hradce Králové na Kuks

V Brodě si sportovci odpočinou u kiosku pod mostem, kde se zastavují hlavně cykloturisté. Na bruslích se dá pokračovat nejprve po vedlejší silnici a dál po Labské stezce přes Heřmanice až pod krematorium v Jaroměři, kde stezku přeruší prudké stoupání po štěrkové cestě. Dohromady tak je možné v kuse projet téměř čtyři kilometry. Další venkovní kiosek s posezením a točeným pivem se nachází v Heřmanicích.

2 Podél Labe k rybníkům

Když Hostinné na Trutnovsku před lety protnul tříkilometrový úsek Labské stezky, hned bylo jasné, že kromě cyklistů bude asfaltová cesta zajímat také bruslaře. Projet se dá celá, ale nejvhodnější a také nejvytíženější úsek je od mostu ve Vrchlabské ulici k rybníkům v Deymově ulici. 

Labská stezka v Hostinném cyklisty překvapí prudkým esíčkem a auty zahrádkářů.

Trasa s minimálním převýšením měří téměř půldruhého kilometru. Na jedné straně ji lemuje Labe, na druhé straně soustava tří rybníků. Přes vodní náhon vede krytá dřevěná lávka. Na začátku i na konci úseku jsou odpočívadla, zhruba uprostřed stezky u zdejšího splavu se nachází nově opravená letní hospoda s točeným pivem, limonádou a občerstvením.

3 Cesta skrz lesy a pole

Příjemnou projížďku přírodou nabízí sedmikilometrová asfaltová cesta asi čtyři kilometry od Jičína. Okruh začíná v obci Vesec, kde i končí. Stezka je to rovinatá, pouze v polovině u přilehlého lesa se plíživě táhne jeden větší kopec. Trasa bruslaře zavede do malebných vesniček i lesů. Mnohdy sportovce na cestě překvapí zajíc nebo srnka. Na okruhu v polích sice nejsou žádné stánky s občerstvením, ale například v Kostelci se lze zastavit v typické vesnické hospodě.

4 Pod lipami v Jičíně

Proslulou lipovou alejí v Jičíně se táhne oblíbená čtyřkilometrová in-line stezka. Začíná u jičínské nemocnice a končí u Valdštejnské lodžie, kde je možné se občerstvit ve stylové kavárně. Po celé délce je rovná a bez kopců. Jedinou vadou na kráse je, že stezku v její čtvrtině křižuje silnice.

5 Rovinky i kopečky až k osadě Peklo

Jedna z nejpopulárnějších tras pro bruslaře na Náchodsku o délce 2,6 kilometru vede z Náchoda říční nivou Metuje přes Malé Poříčí do Velkého Poříčí. Je to vlastně součást nadregionální Orlické cyklotrasy číslo 22, která míří z Orlických hor dál na Adršpach. 

Asfalt tu položili před třinácti lety, pro řadu místních lidí pendlujících mezi Hronovem a Náchodem je však zdejší stezka především snesitelnou variantou oproti nedaleké rušné silnici. Brusle se dají nazout kdekoli podél Metuje už v Náchodě a buď dojet do Velkého Poříčí, nebo si protáhnout výlet třeba až na 20 kilometrů do Žďárek a zpět. Další možností je opačný směr z Náchoda přes Bražec na Ostrovy a do výletní osady Peklo o délce asi 11 kilometrů.

6 Kolem letiště v Žirečské Podstráni

Dávno předtím, než vznikla Labská stezka, bruslaři objevili dvoukilometrový úsek vedlejší silnice v Žirečské Podstráni, která je součástí Dvora Králové nad Labem. Začátek málo frekventované asfaltové cesty, kde se dá pohodlně jet na bruslích, se nachází dva kilometry od centra města a vede kolem dvorského letiště po rovině až ke křižovatce v Žirči. Zčásti vede mezi kukuřičným polem. Na jejím začátku se dá zaparkovat auto, jsou zde také lavičky.

7 Podél Stěnavy okolo pivovaru

Nenáročná, ale občas vytížená je trasa v okolí Broumova, kterou si oblíbili cyklisti, in-line bruslaři, rodiny s kočárky i majitelé psů. Výstavní asfalt od Broumova po hraniční přechod Otovice je starý ani ne čtyři roky. Tehdy obce využily prašné či zemědělské cesty kolem řeky Stěnavy a propojily je cyklostezkou v délce 8,7 kilometru s asfaltovým povrchem. 

Nejhezčí svezení začíná v Olivětíně a vede až ke klášterním schodům v Broumově. Potíž nastává právě v úseku pod broumovským klášterem, kde si památkáři kvůli městské památkové rezervaci prosadili drobnou dlažbu z kostek. Na hranici se vine v říční nivě podél nevyužívané železniční trati opět nová přívětivá asfaltka. 

Místní turistickou zajímavostí je malý pivovar v Broumově-Olivětíně, který provozuje vlastní muzeum s ochutnávkami i prodejnu. Výborně se dá najíst v Otovicích v restauraci La Sahula.

8 Pohodlné svezení u Divoké Orlice

Jednou z nejdelších cest vhodných pro cyklisty i bruslaře je cyklostezka z Lípy nad Orlicí do Kostelce nad Orlicí na Rychnovsku. Relativně nová vozovka slibuje pohodlné svezení mezi loukami na dohled od Divoké Orlice. 

V Častolovicích vede stezka těsně u dráhy.

Přes sedm kilometrů dlouhá stezka nabízí několik nástupních míst a díky souběžně vedené železnici i možnost dopravy vlakem. Začíná u čerpací stanice v Lípě, kde je dost míst k odstavení auta a vede až k vlakové zastávce Kostelec nad Orlicí - město. Má však dvě záludná místa - křižuje příjezd k továrně Orsil v Častolovicích a přes Čestice trasa vede běžnými ulicemi.

9 Z Rychnova až do automobilky

Cyklostezka mezi Rychnovem nad Kněžnou a Solnicí slouží sice hlavně pro cyklodopravu zaměstnanců do tamní průmyslové zóny, avšak tříkilometrový úsek mohou využít i bruslaři. Stezka vede podél hlavní silnice na Náchod a je na ní možnost odbočit k závodu automobilky Škoda Auto v Kvasinách. Začíná u nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a končí u hřbitova v Solnici. Nedaleko obou nástupních míst jsou dostatečně velká parkoviště. V Rychnově navíc nyní chystají prodloužení stezky až do centra města.

10 Magistrála z Chocně do Ústí

Několik úseků vhodných pro bruslaře je také na cyklotrase z Chocně do Ústí nad Orlicí. Ta vede většinou po pohodlné cyklostezce, avšak v některých místech se cesta mění v zemědělskou komunikaci nebo vede po ulicích či běžné silnici. Na brusle je vhodný zhruba čtyřkilometrový úsek z Pelin do Brandýsa nad Orlicí, ale jet se dá už z centra Chocně. Na opačném konci je pro brusle sjízdný 7,5 kilometru dlouhý úsek z Kerhartic do Perné.

Autor: