Krakonošovi došla trpělivost, vadí mu velké množství odpadků ve volné přírodě

  8:10
Krkonoše trápí tuny odpadků. Po největším českém pohoří je rozhazují neukáznění turisté. Jen po zimní sezóně jich tam dobrovolníci našli téměř tři tuny. Správa krkonošského národního parku proto přichystala takzvaný slib Krakonošovi, se kterým se sešel i ministr životního prostředí Richard Brabec.

Vítání jara za přítomnosti Krakonoše v Harrachově (18. března 2017). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Brabec po setkání s Krakonošem s nadsázkou prohlásil, že se mu splnil dětský sen. Podle ministra se už vládce hor na odpadky v Krkonoších nemůže dívat. „Řekl mi, že už mu trpělivost došla a že je připraven od 1.srpna zahalit Krkonoše nepropustnou mlhou a tím je uzavřít pro veškerý vstup.“ Brabec proto dal Krakonošovi slib. „Zlepšíme se, polepšíme se a snad přesvědčíme vládce hor, že má dát návštěvníkům Krkonoš ještě jednu šanci.“

Dobrou zprávou pro všechny turisty je, že Krakonoš nakonec na dohodu přistoupil, což s ministrem životního prostředí stvrdil podáním ruky. Richard Brabec ale varuje, pokud by neukáznění návštěvníci hor pokračovali v odhazování odpadků do volné přírody, můžou se Krkonoše v budoucnu veřejnosti doopravdy úplně uzavřít.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: 

Autor: Vít Zábranský