Personální audit na krajském úřadě má ukázat, zda jsou úředníci přetíženi

  8:52
Jak jsou vytížení jednotliví úředníci? I takovou věc má zjistit personální audit, který chce na svém úřadu v dubnu spustit Karlovarský kraj.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

„Z většiny odborů se dozvídáme, že jsou přetížené, a my bychom na základě tohoto personálního auditu chtěli vědět, jaká je skutečnost,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Personální audit už má za sebou například Ústecký kraj. Podle hejtmanky zjistil, že by na něm nemuselo být zhruba sedm desítek úředníků.

Kontrola se kromě samotného úřadu zaměří také na krajské příspěvkové organizace, a to Karlovarskou agenturu rozvoje podnikání a Koordinátora integrovaného dopravního systému Karlovarského kraje. Zmapovat má jak agendy přenesené, tak samostatné působnosti.

Ředitelka úřadu se chystá na poptávku čtyř společností, které by audit mohly provést. Je mezi nimi například Deloitte či KPMG Česká republika Audit. Na všechny má ředitelka dobré reference od kolegů z jiných regionů.

„Náš krajský úřad má přibližně 370 zaměstnanců a jejich číslo stoupá. Důvodem je to, že jsme zrušili některé příspěvkové organizace, jako je například Agentura projektového a dotačního managementu a zřídili jsme odbor projektového řízení a veřejných zakázek,“ vysvětlila Jana Mračková Vildumetzová.

Připomněla také, že novinkou je oddělení Restartu, jehož tým začal působit přímo na kraji.

„Je jasné, že můžete snižovat počet úředníků tím, že si vytvoříte různé příspěvkové organizace, spolky a tak dále. Ale my chceme jít právě opačnou cestou,“ vysvětlila hejtmanka.

Zástupci kraje díky tomu mají nad věcmi větší kontrolu, neboť všechna rozhodnutí procházejí radou nebo zastupitelstvem. Hejtmanka, která je rovněž předsedkyní asociace krajů, se domnívá, že touto cestou se chtějí vydat i ostatní regiony.

„Myslím si, že všechny kraje by si měly nechat udělat takovéto audity a zjistit, jaká je vytíženost úřadu,“ doplnila.

Audit potrvá maximálně půl roku. Záviset to bude na tom, jak se zakázku podaří vysoutěžit a uzavřít smlouvu.