Výrobci drog mohli získat až 40 milionů, dostali vysoké tresty i podmínky

  11:56
Za výrobu a distribuci pervitinu uložil zlínský krajský soud třem mužům tresty od devíti do 11 let vězení. Dalších osm členů skupiny včetně jedné ženy odešlo od soudu s podmínkami. Skupina z Uherskohradišťska mohla podle obžaloby vyrobit až 38 kilogramů drogy.

Výrobci využívali i laboratorní vybavení. | foto: Policie ČR

Šlo o jeden z největších drogových případů ve Zlínském kraji (detaily zadržení skupiny jsme popsali zde). Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i většina obžalovaných si nechali lhůtu na odvolání.

Podle státního zástupce Martina Malůše je doloženo, že obvinění vyrobili nejméně 1 500 gramů pervitinu. S ohledem na množství chemikálií a laboratorního skla, které skupina nakoupila, však Kriminalistický ústav Praha propočítal, že mohli teoreticky vyrobit až 38,66 kilogramu pervitinu.

Za něj mohli utržit po odečtení svých nákladů téměř 40 milionů korun. Soud však bral v potaz pouze prokázané množství drogy.

Přesto vyřkl vysoké tresty. Podle soudu šlo jednoznačně o organizovanou skupinu, která měla vlastní strukturu, řídil ji Jaroslav Pešek, který dostal jedenáctiletý trest. Hlavním motivem u něj bylo získání pervitinu pro vlastní potřebu i peněz, které potřeboval pro splacení dluhů.

Vybavení pro varnu si začal pořizovat začátkem roku 2011. Spolu s ostatními drogu vyráběl a prodával až do 1. prosince 2014, kdy byli obvinění zadrženi.

Soud je přesvědčený, že šlo o organizovanou skupinu

„Z regionálního hlediska to určitě byla skupina, která se vymykala organizovaností, množstvím členů, kteří se na trestné činnosti podíleli i dobou fungovaní, po kterou tahle organizovaná skupina na trhu byla,“ řekl Malůš.

Pešek u soudu odmítl, že by byl hlavou skupiny. Tvrdil, že činnost obžalovaných byla živelná. Významné množství vyrobeného pervitinu měl prý pro sebe. Svůj výdělek z prodeje odhadl jen asi na půl milionu korun. Tvrzení spolupracujících obviněných označil za lži.

To ale předseda senátu Jiří Dufek odmítl. „Někteří zajišťovali materiál pro výrobu pervitinu, někteří ho přímo vyráběli a další ho šířili mezi odběratele a zákazníky,“ popsal Dufek.

Obhájci při závěrečných řečech většinou zpochybnili organizovanost skupiny či množství pervitinu, které bylo teoreticky možné vyrobit. Obžalovaní často svého jednání litovali, někteří jej odůvodňovali i vlastním užíváním drog.

Skupina podle soudu dodávala drogu odběratelům ve Zlínském a Jihomoravském kraji a v Praze. Vyráběla ji v rodinných domech v Polešovicích a Nedakonicích na Uherskohradišťsku, suroviny zajišťovala v Česku i Polsku.

Video z policejního zásahu:

Autoři: