Zloději dostali podmínku, že ukradli auto směnárníka a 194 tisíc eur

  17:00
Krajský soud v Hradci Králové potrestal podmínkou dva muže za krádež vozu směnárníka v květnu 2010. Podle obžaloby Martin Banáš a Zbyszek Cienciala ukradli z benzinové stanice na dálnici D1 na Havlíčkobrodsku automobil značky BMW, v němž se nacházela i taška se 194 tisíci eur.

Poláka, který vůz ukradl, zachytily kamery v občerstvení u čerpací stanice u dálnice D1 krátce předtím, než vůz ukradl. | foto: iDNES.cz

Oba muži podle obžaloby patří do širší skupiny polských zlodějů. Z krádeže měli mít podíl ze zisku.

„Banáš a Cienciala se chtěli obohatit, rozdělili si úkoly a na spáchání trestného činu se dohodli s polskými společníky,“ uvedl státní zástupce.

Banáš podle něj trestný čin zorganizoval, protože se s poškozeným směnárníkem, kterému auto ukradli, přátelil a dříve u něj také pracoval jako řidič. Proto údajně věděl, že směnárník ve voze převáží vysoké finanční částky často přesahující deset milionů korun.

„O tom, že bývá auto plné peněz, vědělo celé město. Také jsem věděl, že v něm nebyla žádná bezpečnostní opatření. Krádež byla Banášův nápad, přišel za mnou, protože jsem měl v Polsku určité kontakty a chtěl s tím pomoct. Znali jsme se, jelikož jsme ze stejné vesnice,“ řekl u soudu Cienciala, který byl už v minulosti několikrát trestně stíhaný.

Polské známé, kteří trestný čin uskutečnili a jsou za něj ve své zemi souzeni, poznal před několika lety ve vězení. Přiznal, že z krádeže měl mít pětadvactiprocentní zisk. Banáš svou vinu popírá a tvrdí, že Ciencialu nezná (o jejich dopadení více čtěte zde).

Majitel na auto viděl, tak v něm nechal peníze

O auto majitel přišel při jedné ze svých pracovních cest z Českého Těšína do Chomutova.

„Zaparkoval jsem u čerpací stanice, kam jsme se šli s mým řidičem a dvěma známými najíst. Jen jsme si vybrali jídlo, vůz zmizel, nebyla to snad ani minuta, co jsem z něj spustil oči. Peníze jsem nechal uvnitř, protože z benzinky byl na auto dobrý výhled, byli jsme od něj pár metrů,“ vypověděl směnárník. Celková škoda přesáhla pět milionů korun.

Banáš podle obžaloby využil blízkého vztahu se směnárníkem a v příhodné chvíli mu z domu vzal klíč od vozidla, který následně předal Ciencialovi a ten jej pak poskytl Polákům.

„Banáš měl mou stoprocentní důvěru. O tom, kde mám klíče od auta, věděl jako jeden z mála. Když mi asi měsíc před krádeží klíč zmizel, neřešil jsem to, myslel jsem, že jsem ho ztratil někde doma,“ podotkl poškozený.

Zároveň dodal, že ho nenapadá jiná osoba, která by klíč mohla vzít. V té době neměl s nikým pracovní ani osobní konflikty a netuší, kdo by ho mohl chtít poškodit.

Auto se našlo otevřené nedaleko benzinky

Po dvou dnech od krádeže směnárník auto sám našel na opuštěném místě, když se jej vydal hledat do blízkého okolí benzinky.

„Vůz byl otevřený, neztratilo se z něj nic než peníze, okamžitě jsem volal policii,“ potvrdil majitel. Peníze využili polští zloději k zaplacení svého dluhu, k Banášovi a Ciencialovi se tak ve výsledku nedostaly.

Soudce Jiří Vacek v rozsudku uznal oba obžalované vinnými a odsoudil je tříletou podmínku s odkladem na zkušební dobu čtyř let.

Polehčující okolností byla pro Banáše dosavadní trestní bezúhonnost, u Ciencialy zase ochota se soudem spolupracovat a také to, že se ukradenými penězi ani jeden z nich neobohatil. Navíc musí dohromady uhradit téměř pět milionů korun jako náhradu škody.

„Pro poškozeného byla krádež téměř likvidační, ukradené peníze stále splácí, musel si vzít úvěr. Nejde nám ani tak o trest pro obžalované, jako o finanční náhradu,“ přiznal advokát směnárníka.

S rozsudkem nesouhlasí obhájce Martina Banáše, který tvrdí, že soud nemá k výslednému rozsudku dostatek důkazů a zejména dokazování ztracených klíčů nebylo dostatečné.

„Máme podezření, že celá akce byla dopředu připravena, mnoho otázek zůstalo nezodpovězeno. Například částka, která měla být v autě, stojí jen na výpovědi poškozeného a jeho řidiče. Zvážíme proto odvolání,“ řekl Banášův advokát. Lhůtu na odvolání si ponechal také státní zástupce.

Autoři: