Za dotační podvod s linkami na stáčení chemikálií soudí čtyři podnikatele

  17:07
Krajský soud v Pardubicích začal rozplétat kauzu dotačního a daňového podvodu. Firma z Chrudimska podle obžaloby nezákonně získala 16 milionů korun na pořízení technologií. K podvodům podle spisu využila fiktivní řetězec obchodních transakcí.

Hlavní obžalovaný Michal Kovárník. se svou obhájkyní. | foto: iDNES.cz

V kauze čelí obžalobě čtyři podnikatelé. Jeden z nich přišel k soudu v poutech, neboť si do roku 2025 odpykává jiný trest. Ten společně s dalším obžalovaným odmítl u soudu vypovídat.

Poté se za pultík postavil hlavní aktér Michal Kovárník. Ten podle obžaloby společně s dalším obviněným Martinem Kapitánem vyráběl a předkládal nepravdivé doklady vztahující se k dokladům z Evropské unie. Kovárník však vinu odmítá. S novináři se bavit odmítl.

„Začal jsem se ucházet o projekt na reorganizaci výroby, který jsem představil Czechinvestu. S jeho souhlasem jsem dělal všechny kroky,“ řekl u soudu Kovárník.

O zakázku na stavbu dvou plnicích linek se ucházela na Kovárníkovo doporučení také stavební firma Martina Kapitána, jež pro Kovárníka opravovala pracovní halu v Chrasti u Chrudimi. Právě Kapitánova firma soutěž na montáž a stavbu linky vyhrála, i když s technickými a odbornými parametry zakázky neměla žádné zkušenosti.

O výběru firmy rozhodoval podle své výpovědi Kovárník, autorka projektu a Kovárníkova zaměstnankyně. „U soudu vypověděla, že nic nevyhodnocovala,“ poznamenala předsedkyně trestního Senátu Anna Sobotková. „Tak si to nepamatuje,“ řekl Kovárník.

Jeho firma je známá z předvolební kauzy, při které sociálnědemokratický lídr Lubomír Zaorálek kritizoval přístup Finanční správy, jež podle něj Kovárníkovu firmu KM Plus zlikvidovala neoprávněnými zajišťovacími příkazy. Jednatel firmy však se svou žalobou proti finančnímu úřadu loni u soudu neuspěl.

Obžaloba Kovárníkovi klade za vinu, že přes další firmy nakoupil plnicí linky na stáčení chemikálií z větších do menších balení a stroj na vyfukování plastových lahví.

Linku fiktivně prodal a vydával ji za novou, říká žalobce

Na tyto technologie získal evropské dotace. Ve skutečnosti však jednu starší linku již vlastnil, fiktivně ji prodal a vydával ji za novou, i když nikdy neopustila výrobní závod. Cenu druhé a cenu vyfukovacího zařízení podle žalobce prostřednictvím řetězce jiných společností navýšil až sedminásobně.

Kovárník před soudem doložil na barevném schématu všechny stroje, které byly součástí plnicích linek a doložil, co se s nimi stalo. „Policie v našem areálu neohledala všechny stroje, jen tři, neprošla ani celou firmu. Kdyby ano, našli by tam další části linky: automatickou zavíračku, balicí stroj a pozůstatky plnicího zařízení,“ prohlásil Kovárník.

Když byl poté z lavice obžalovaných povolán k výslechu právě Kapitán, soud ihned zajímalo, proč se o technickou zakázku, s níž Kapitán neměl zkušenosti, vůbec ucházel.

„Nejdřív jsem to odmítl. Líbil se mi však zásah té zakázky, tak jsem do toho šel. S technickými věcmi mi pomohl Mach (obžalovaný, který odmítl vypovídat). Ten mi přišel technicky zdatný,“ vypověděl Kapitán.

Policie se začala případem zabývat již v roce 2016, dotace ve výši 16,4 milionu korun byla na účet firmy připsána v dubnu roku 2015. Podnět k vyšetřování podal Finanční úřad pro Kraj Vysočina poté, co identifikoval u jedné regionální společnosti významnou obchodní transakci vymykající se běžné činnosti.
Pokud budou muži odsouzeni, hrozí jim pět až deset let vězení.