Z pěti let vězení podmínky. Soud musel zmírnit tresty za prodej extáze

  13:58
Krajský soud v Ostravě vynesl už druhý rozsudek nad Janem Prorokem a Pavlem Sekaninou, kteří v roce 2015 prodali tablety extáze známé dívce. Ta po jejich požití málem zemřela. Zatímco poprvé soud udělil pět let vězení, nyní musel slevit na podmínky. Byl totiž vázán rozhodnutím Nejvyššího soudu, který velkou část viny přiřkl právě dívce.

Jan prorok (vlevo) s Pavlem Sekaninou před vyhlášením rozsudku v roce 2016. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Nešťastná událost se stala 3. dubna 2015 před hudebním klubem ve Frýdku-Místku. Sekanina prodal Prorokovi extázi a ten pak čtyři tablety nabídl známé dívce, které se podle svých slov chtěl zalíbit. Sama o drogu projevila zájem. Při prodeji tehdy 20letou dívku upozornili na možnost předávkování. „Vezmi si jen půlku, je to silné,“ řekli prý. Nešlo totiž o klasickou extázi, ale její modifikovanou účinnější verzi.

Jenže dívka požila rovnou dvě tablety. Začalo jí být zle. Když však hoši nabízeli přivolaní sanitky, z obav z ostudy odmítla. Později na WC klubu zkolabovala a kdyby se jí nedostalo pomoci záchranářů a lékařů, zemřela by. Vlivem drogy jí totiž selhávaly ledviny, zasažena byla i játra.

Dealer na tom není stejně jako lékárník, vzkázal Nejvyšší soud

V červnu 2016 Krajský soud v Ostravě vyřkl verdikt: oba obžalovaní dostali pět let vězení. Rozsudek až na menší změny v případě peněžního postihu potvrdil i Vrchní soud v Olomouci.

Po dovolání však Nejvyšší soud v Brně loni oba rozsudky zrušil a řekl, že velká část viny padá právě na dívku, které podle vysvětlení předsedy senátu Karla Hasche byla svéprávná, o nebezpečí věděla a navíc odmítla přivolání pomoci.

„Pokud bychom přistoupili na právní názor, že relevantní je pouze předání drogy poškozené bez další kontroly nad tím, co s ní udělá, museli bychom stejně vyvodit trestní odpovědnost lékárníka, který vydá pacientovi předepsaný lék v množství způsobilém přivodit mu těžkou újmu na zdraví,“ zmiňuje se v nálezu Nejvyššího soudu.

Oba už seděli několik měsíců ve vězení

Jeho verdikt byl navíc pro Krajský soud v Ostravě závazný a musel se jím řídit. Nejvyšší soud také nařídil oba odsouzené propustit z vězení, kde Sekanina strávil už půl roku, Prorok o měsíc méně.

Ostravský soud dnes nakonec Prorokovi, který dívce drogu prodal, udělil tříletý trest s podmíněným odkladem na pět let. Stanovil také dohled a přikázal zaplatit zdravotní pojišťovně 107 tisíc korun. Sekanina dostal dva roky vězení se zkušební dobou na tři roky a trestem dvacet tisíc korun.

Soudce Martin Kaňok řekl, že některé závěry Nejvyššího soudu zohlednili, a to nejen proto, že museli. Současně dával najevo, že se vyzněním výroku Nejvyššího soudu není ztotožněn. Zdůraznil, že sice nechce verdikt rozporovat, ale podle něj se odlišuje od předchozích rozhodnutí, kdy stejný soud kladl vinu prodejcům drog, ačkoliv postižení třeba užili jinou drogu nebo alkohol.

Všichni si ponechali lhůtu na odvolání

„Verdikt se odklání od toho, co se padesát let soudí,“ konstatoval soudce Kaňok  a řekl, že zatímco jindy jsou výroky Nejvyššího soudu plné odkazů na jiné soudy, tady tomu tak není.

Zmínil i poznámku o lékárnicích. „Nad tím jsme se hodně pozastavili. Lékárníci jsou školení, jejich činnost legální, stejně jako preparáty, které nabízejí,“ řekl soudce.

Nový rozsudek ještě není pravomocný, protože oba odsouzení si opět ponechali lhůtu na rozmyšlenou na odvolání. Stejně tak učinila státní zástupkyně.

Oba odsouzení nechtěli hovořit. Prorokův obhájce Josef Zubek jen dával najevo nelibost nad soudcovými slovy už v soudní síni. „To je právě to, co nebudu před médii komentovat,“ konstatoval.

Sekaninův obhájce Radim Ševčík zdůvodnil, že si musí vyhodnotit výši trestu, když například původní spoluobviněný, který měl v držení pět stovek tablet extáze, dostal mírnější trest. Vyjádřil však spokojenost nad tím, že trest se snížil a soud tak zohlednil, že jeho klient extázi dívce neprodal.

Autor: