Muže viní, že najel na bratrovu rodinu. Za naražený loket mu hrozí 12 let

  12:36
Následky jsou sice banální, ale Pavel Krásný může řadu let strávit ve vězení. Je obžalovaný, že svým vozem najížděl na bratra a další lidi. I když incident skončil jen naraženým loktem, pohybuje se 42letý muž v trestní sazbě od pěti do dvanácti let.

Z právního hlediska totiž není až tak podstatné, že důsledkem byla v podstatě „drobnost“. Soud totiž hodnotí i to, co se stát mohlo.

„Obžalovanému navíc přitěžuje, že jeho čin byl veden proti skupině lidí, v níž byl i nezletilý,“ upozornil státní zástupce Vít Legerský.

Předloni v dubnu cestoval Krásný svým vozem z Bohumína do Ostravy. V bohumínské místní části Vrbice projížděl i kolem domu svého bratra, se kterým byl tehdy hodně rozhádaný.

Jak se uvádí v obžalobě, všiml si, že bratr s dalšími příbuznými vychází z domu. „Automobil Škoda Octavia otočil a na skupinku začal najíždět, původně až čtyřicetikilometrovou rychlostí,“ řekl Legerský.

Jeho bratr si nebezpečí všiml a příbuzného s pětiletým vnukem odstrčil mimo dosah vozu. Samotnému se to málem také podařilo, ale nakonec ho do lokte zasáhlo zpětné zrcátko. 

O události by se možná ani nikdo nedozvěděl, ale jeden z dalších obyvatel domu přivolal policii.

Na policii jsem si vše vymyslel, řekl soudu bratr

Ještě u policejních výslechů se jak Pavel Krásný, tak i jeho sourozenec drželi svých verzí. „Nejhůře mohl dopadnou vnuk, kdybych ho neodhodil,“ líčil bratr Krásného.

„Není to pravda, naopak mě napadl bratr, dokonce po autu hodil klíčem na výměnu kola a držel mě pod krkem. Žárlil na mě, že mám práci,“ hájil se Krásný.

Policisté případ uzavřeli s návrhem na obžalobu, což státní zástupce učinil. Krásný je obžalovaný z pokusu o těžké ublížení na zdraví.

Při pondělním zahájení hlavního líčení na Krajském soudu v Ostravě však bylo hodně věcí jinak. Krásného bratr se totiž rozhodl nevypovídat.

„Na policii jsem si všechno vymyslel, nic se nestalo. Žádám, aby se případ zastavil,“ konstatoval.

Svědek se přel se soudcem, zda lze případ zastavit

S tím však narazil. Soudce sice uznal, že bratr jako svědek vypovídat nemusí, poučil jej však, že líčení zastavil nelze.

„Ale ano, dá se zastavit, to vím,“ oponoval svědek a dodal, že má se zákonem bohaté zkušenosti.

Když mu soudce připomněl, kdo má v jednací síni rozhodující slovo, tak jen řekl, že se tehdy opravdu nic nestalo. „Proti bráchovi vypovídat nebudu,“ zopakoval.

Ani obžalovaný už netrval na tom, že na něj zaútočil bratr. „Všechno to bylo na mě připravené,“ řekl jen a dále hovořit odmítl.

Termín vyhlášení rozsudku zatím není znám, ještě mají vypovídat další svědci, nejspíše přijdou i znalci. 

Autor: