Soud trestal sedmi roky zbití a oloupení muže, který vyhrál na automatech

  13:02
Krajský soud v Ostravě poslal na sedm let do vězení dvacetiletého Maria Miku z Bruntálu. Odsoudil ho za to, že podle obžaloby do bezvědomí zbil a poté okradl seniora, který chvíli předtím vyhrál tisíce korun v blízké herně. Odsouzený se ještě v jednací síni odvolal.

Incident se stal loni v březnu. Dvaasedmdesátiletý muž v herně na vyhrál asi čtyři tisíce korun. Hned měl kolem sebe několik obdivovatelů, kteří žádali o půjčku na alkohol nebo další hry. Mezi nimi byl i tehdy devatenáctiletý Marian Mika.

Muž mu dal sto korun na pivo, poté už veškeré žádosti o výpomoc odmítal. Protože neustávaly, rozhodl se odejít domů. Jenže moc daleko nedošel. „Obžalovaný se vypravil za ním a v bruntálské Družstevní ulici ho napadl. Ranou pěstí ho srazil k zemi a tam pokračoval v bití do hlavy, muže do stejného místa i několikrát kopl,“ uvedl státní zástupce.

Napadený dokonce nějaký čas zůstal v bezvědomí. Když se probral, tak ještě došel domů. Brzy však skončil v nemocnici s krvácením do mozku a dalšími poraněními hlavy.

Útočník se vrátil do herny, odkud po nějaké chvíli zavolal policistům, že právě napadl člověka. Poté opětovně přiznával napadení, ale odmítal, že by muži cokoliv vzal. Za příčinu napadení uváděl, že ho muž urážel. Jednou tvrdil, že mu  nadával do Romů, který zaslouží upálit, pak se prý dostali do potyčky kvůli předchozí krádeži. „Předtím jsem také vyhrál, takže jsem peníze měl. Nebyl důvod muže okrádat,“ líčil.

Dejte mi trest, který zvládnu, žádal obžalovaný

Zatímco státní zástupce žádal pro Miku trest u poloviny trestní sazby pět až dvanáct let, obhajoba žádala za ublížení na zdraví maximálně čtyři roky.

„Dejte mi trest, který zvládnu. Výkon trestu je strašný a přitom mám rodinu i dítě. Za chyby se platí a chci se napravit,“ řekl Mika v závěrečné řeči. Obžalovaného přivezli už z věznice, kde je pyká za jinou trestnou činnost. Navíc ho přivedli těžkooděnci a na rukou a nohou měl pouta, protože ve věznici údajně někoho napadl. Ve svých dvaceti letech Mika má v trestním rejstříku už čtyři záznamy.

Soud se nakonec přiklonil k verzi obžaloby a Mikovi dal sedm let vězení, do čehož započetl i rozsudek, který minulý měsíc muži udělil za podvod bruntálský senát.

Výmluvné kamerové záznamy

Soudce verdikt zdůvodnil například tím, že Mika sice přivolal policisty, svého činu litoval a poslal i omluvný dopis, ale útok provedl s rozmyslem a jeho intenzita byla velmi silná.

Poukázal například i na kamerový záznam z herny, ze kterého je zjevné, že Mika vyšel za mužem jen pár sekund po něm, pak se vrátil a zase se na chvíli vzdálil, než přijeli přivolaní policisté. „Měl tedy dost času peníze a další věci schovat. Vždyť policisté pak u něj našli jen občanský průkaz, i když říkal, že vlastních peněz měl dost,“ upozornil soudce. Mika navíc za sebou zanechával šlápoty od krve.

Rozsudek zatím není pravomocný, protože se Mika okamžitě na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.    

Autor: