Exmanželé nejsou podle znalkyně nebezpeční, ale zabíjet by mohli znovu

  13:12
U Krajského soudu v Hradci Králové pokračovalo hlavní líčení v případu Janákových, kteří jsou obžalovaní z loňské vraždy sběratele a z pokusu o vraždu tří dalších lidí. K jejich osobnosti se vyjádřila soudní znalkyně, podle které oba trpí poruchou osobnosti, ale nebezpeční nejsou.

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v Hradci Králové (1. 10. 2018) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Soudní znalci se nejdříve vyjadřovali k vraždě z 31. července loňského roku, kdy Janákovi vylákali sběratele poštovních známek a mincí na schůzku v Jičíně. Poté ho při společné cestě autem žena zastřelila a manžel odtáhl tělo do kukuřičného pole u Lázní Bělohradu. Druhý den se tam vrátil pro 34 tisíc korun, které měl sběratel u sebe

„Petra Janáková ani Jaroslav Janák netrpí závislostí na alkoholu či čemkoliv jiném. Mají pouze poruchu osobnosti, což není z medicínského hlediska nemoc. Na tuto poruchu neexistuje žádný lék. Vzhledem k tomu, že jsem u nich nezjistila žádnou chorobu, jejich pobyt na svobodě není nebezpečný,“ konstatovala své závěry soudní znalkyně z oboru psychiatrie.

Zároveň nevyvrátila možnost, že by exmanželé mohli ve svém vraždění pokračovat. „Mají neschopnost poučit se z trestu a nelze vyloučit jejich opakované jednání,“ uvedla znalkyně.

Janáková se již v minulosti k vraždě přiznala, ale své předchozí pokusy popřela. Rovněž uvedla, že s celým plánem, jak sběratele zabít přišel její bývalý muž. Ona s tím prý nesouhlasila.

„Když jsme ještě byli doma, tak jsem říkala, že bychom to dělat neměli. Jenže mi muž řekl, že už nás stejně zavřou. Tak jsme to udělali,“  řekla Janáková.

Avšak obžalovaný Janák zase tvrdí, že všechno vymyslela jeho žena. „Chtěli jsme je někde svázat a pak okrást. Jenže by nás poznali, tak jsme je museli zabít. Celé to vymyslela manželka,“ sdělil.

Smrt nastala okamžitě, tělo se našlo až po dvou týdnech

Tělo sběratele se našlo až 14. srpna. Podle soudního znalce bylo již ve značném rozkladu. „Byl zastřelen krátkou zbraní. Smrt nastala okamžitě. Vzdálenost a směr střelby, tedy zezadu se schoduje s rekonstrukcí, která byla na místě provedena. Sama obžalovaná ukázala, jak jej střelila,“ komentoval znalec ze soudního lékařství, který potvrdil, že úhel střelby způsobil značné krvácení.

Fotogalerie

„Doma jsme to umyli, pak jsme autem ještě dva týdny jezdili, než se rozbilo,“ podotkla obžalovaná.

Před touto vraždou se však dvojice pokusila zabít ještě dva sběratele a před tím i svého zaměstnance, který dvakrát unikl smrti. Peníze potřebovali na dluhy.

„Šel jsem na policii, až když jsem viděl Janákovy v televizi, že někoho zabili. Před tím jsem z něho měl strach,“ řekl poškozený Ludvík V.

Na závěr středečního líčení obhájkyně Janáka žádala vyslechnout další tři svědky, kterými jsou bývalé přítelkyně obviněného a bývalý přítel Janákové. To se nelíbilo obhájkyni Janákové, podle které by tito svědci na její klientku házeli jen špínu.

Další líčení je naplánované na 15. října, kdy by mohl padnout i rozsudek s výjimečným trestem.

Obžalované vedou k hlavnímu líčení u krajského soudu:

Autor: