Soud řeší daňové machinace, jednatelkou se stala sexuální společnice

  13:02
Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ neplacení daní při kšeftech s ředidly. Čtyři lidé jsou obžalovaní, že stát okradli celkem o šedesát milionů korun. U soudu například vyšlo najevo, že jednatelkou jedné z firem byla předchozí sexuální společnice hlavního obžalovaného.
Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Vyšetřování případu bylo velmi složité, celý spis obsahuje zhruba padesát šanonů a státní zástupkyně četla obžalobu téměř hodinu. Jak uvedla, hlavou skupiny byl 54letý Zbigniew Bronislaw Jaworski, který od loňského prosince sedí ve vazbě. 

V Polsku a v Německu v letech 2009 až 2011 obžalovaní nakupovali hlavně ředidla do  barev a laků, přičemž pak podle vyšetřovatelů vše prodali v tuzemsku, ale DPH nezaplatil. Oficiálně však tvrdili, že zboží skončilo u firem v Rumunsku a na Kypru, takže DPH platit nemuseli.

„Šlo však o společnosti vytvořené účelově a nebyly nijak funkční,“ zdůraznila státní zástupkyně.

Jaworski vinu odmítá. Soudu řekl, že zboží bylo ve skutečnosti vyloženo do skladu v Bratislavě, případně ve slovenském Komárnu na břehy Dunaje. A část opravdu skončila v Rumunsku a na Kypru.

„Nic jsem neporušil, tady jsme DPH platit nemuseli,“ vysvětloval muž, který státní zástupkyni poslal žádost o dohodu na výši trestu. „Přednější než pravda je pro mě svoboda,“ vysvětlil soudu. Za trestný čin zkrácení daně, poplatku a jiné povinné platby mu hrozí vězení od dvou do deseti let.

Po své výpovědi Jaworski odmítl odpovídat na dotazy soudkyně. „Až později,“ prohlásil.

Jednatelka neměla o firemním účtu přehled

Další tři obžalovaní vedli společnosti, přes které zboží procházelo, a nejspíše je ve skutečnosti vedl právě Jaworski. Na soudu v pondělí vypovídala obžalovaná 31letá žena. I ona se stala jednatelkou jedné z obchodních společností nakupujících chemikálie, byť její předchozí práce byla značně odlišná.

„Pana Jaworského jsem poznala jako společnice, poté jsem se stala jeho soukromou společnicí, ale pak jsme se do sebe zamilovali a začali spolu žít,“ vypověděla v jednací síni.

Nejprve se jí však Jaworski představil smyšleným jménem, teprve později se dozvěděla jeho pravou identitu. Žili spolu v beskydských Malenovicích a jejich vztah, byť věkově rozdílný o 23 let, prý fungoval bez problému.

„Jaworski podnikal, doma moc nebyl. Plat mi nedával, ale když jsem něco potřebovala, tak to zaplatil a hlavně finančně pomáhal naší rodině,“ líčila žena.

Muži Jaworského zbili baseballovou pálkou

Pak jí dal peníze na založení firmy: ona se stala jednatelkou, její bratr majitelem. Ale vše podle obžalované řídil Jaworski. 

„O pohybech na účtu jsem přehled neměla,“ připustila. Soužití se prý postupem času stávalo složitějším.

„Po jednom nemilém incidentu jsme se stěhovali do Staříče, pak na dvě místa do Ostravy, ale bydlení jsme měli i v Polsku a na Slovensku,“ líčila žena.

Na dotaz soudkyně, o jaký incident šlo, řekla: „Najednou se objevili dva muži, pana Jaworského zbili baseballovou pálkou, vzali nějaké věci a všechny peníze. Mělo jít o nějaký nesplněný závazek.“ Podivný vztah skončil zhruba po třech letech.

Vypovídat budou další obžalovaní a svědci, termín rozsudku ještě není znám.  

Autor: