V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

  11:42
Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co pacientce s bolestmi namíchaly tamní lékárnice zkušební dávku deseti tablet, zaznamenaly úspěch a vrhly se hned na další.

Tentokrát to bylo rovnou třicet tabletek.

„Pacientka byla velmi spokojená. Účinek prý pocítila po první tobolce. Na začátku se doporučuje, aby se začínalo s tabletami večer, takže spala ještě druhý den. Pak si dávku sama snížila. Teď jsme připravili slabší dávku, ale ve větším počtu,“ popsala vedoucí lékárnice Iva Tomisová.

Třicet tablet, které nehradí pojišťovna, přijdou pacientku na zhruba osm set korun.

Už při vstupu do lékárny zavanula všude kolem typická vůně marihuany. Tahle se ale nebude kouřit, ale drtit na jemný prášek v obrovském bílém hmoždíři. Pod zkušenýma rukama vedoucí lékárnice se pomalu mění sušené kvítí na prach, který spolu s laktózou budou plnit do průsvitných kapslí.

„Laktóza se dává do každých tobolek, aby se hezky vyplnily, a zajistili jsme tak stejné množství,“ vysvětlila Tomisová.

Vše se zdá až příliš jednoduché, což potvrzuje i lékárnice. Ale také dodává, že nejnáročnější na celém procesu výroby je administrativa. Lék totiž musí evidovat jako omamnou látku a ukládat do trezoru. Navíc se může vydávat pouze na elektronický recept, na který má certifikát Miroslava Doubková z ambulance bolesti.

„Lékárna zpracovává výhradně konopí s certifikátem, které je zárukou bezpečnosti a účinnosti pro pacienty. Ti tak mají jistotu, že rostlina prošla náročnou kontrolou Státního úřadu pro kontrolu léčiv,“ vysvětlil mluvčí nemocnice Vladislav Podracký.

„První konopí, které se dalo objednat, přišlo až na konci července. Možná na trhu bylo nějaké jiné, ale lékárna může pracovat pouze s látkou, která má certifikát. Takové konopí pak splňuje požadavky na čistotu a obsah účinných látek, kdy víme, že v něm nejsou pesticidy nebo těžké kovy,“ potvrdila Tomisová. Právě to jsou totiž nežádoucí látky, které se tradičně vyskytují v nelegálně prodávaném konopí.

Lidé běžně začínají brát tabletky na noc. Dávkování je individuální, záleží na pacientovi a jeho problému.

„Konopí mohou předepisovat jen určití specialisté jako onkologové, neurologové či ordinace bolesti, která má přímo určenou indikaci neztišitelná chronická bolest. Není možné tablety předepsat jen tak někomu, že ho bolí třeba záda. Záleží na tom, jak to pacientům bude vyhovovat,“ řekla Tomisová.

Lékárnice dodala, že velkou nevýhodou je, že pacienti si musí lék hradit sami.  Často se totiž jedná o lidi, kteří jsou dlouhodobě nemocní nebo jsou v invalidním důchodu a nemají moc peněz.

V Karlovarském kraji se jedná už o druhé zařízení, kde může pacient s chronickou bolestí získat „zelené“ tabletky. První byla Nemocnice Sokolov a její Pracoviště léčby proti bolesti pod vedením primáře Josefa Trnky.