Guvernéra z Nového Rychnova ubili Němci, teď je na pamětní dvacetikoruně

  11:40
Asi nejméně známou postavou z trojice osobností, které se objevily na výročních dvacetikorunových mincích vydaných v pondělí Českou národní bankou, je Vilém Pospíšil. Tento rodák z Nového Rychnova na Pelhřimovsku se stal prvním guvernérem Národní banky československé po jejím založení v roce 1926.

V edici připomínající sto let od zavedení československé koruny mu poprávu patří místo vedle ministra financí Aloise Rašína a národohospodáře Karla Engliše.

Vilém Pospíšil se narodil 5. května 1873 a celé mládí strávil na Vysočině. Do rodné obce se pak vždy vracel. Z rodné vesnice odešel na pelhřimovské gymnázium a ve studiu pokračoval na právnické fakultě české Karlo-Ferdinandově universitě v Praze.

Se získaným vzděláním získal v roce 1902 práci jako úředník Městské spořitelny pražské. Zde vystoupal v roce 1917 až na post ředitele. Za první světové války se pak stal jedním z aktivních členů Maffie, spolku, jenž se stal hlavní hybnou silou domácího odboje a výrazně se podílel na vzniku Československa.

V roce 1919 se s Rašínem, s nímž dlouhodobě spolupracoval, podílel na měnové reformě, při níž vznikla československá koruna. Jeho největší kariérní úspěch ale přišel zřejmě v roce 1926, kdy byl jmenován historicky prvním guvernérem Národní banky československé.

Fotogalerie

„Odevzdávám do vašich rukou nejcennější klenot národní, naši korunu československou, klenot, který není ze zlata ani ze stříbra, nýbrž z práce,“ uvedl ve jmenovací řeči tehdejší ministr financí Karel Engliš.

Byl to právě Pospíšil, kdo tlačil českou měnu k zavedení zlatého standardu. Povedlo se mu to v roce 1929. Když o pět let později vláda Jana Malypetra navzdory Pospíšilově nesouhlasu rozhodla o první devalvaci československé koruny, funkci guvernéra opustil.

Po Mnichovu v roce 1938

Z veřejného života ovšem Pospíšil nezmizel. Byl vládou jmenován zmocněným ministrem pro mezinárodní finanční jednání. Vedl například jednání o britské půjčce po mnichovské dohodě v roce 1938.

ČNB vydávala zájemcům další pamětní dvacetikoruny

Stejně jako za první světové války i za té druhé se Pospíšil zapojil do odboje. Byl zatčen gestapem, jehož vyšetřovatelé ho u výslechu 27. listopadu 1942 ubili.

V Novém Rychnově na svého rodáka nezapomněli. Na budově obecního úřadu má pamětní desku. Odhalena byla v roce 2003.

„Bohužel při vchodu na radnici není vidět. Navíc není ani v úplně dobrém stavu, je na terase a je zakrytá takovým ošklivým plastovým přístřeškem. Ale určitě stojí za úvahu s tím už něco udělat,“ uvedla současná starostka Iva Reichová.

Další památkou na významného rodáka je takzvaná Pospíšilova vila. Tu si nechal vystavět pro chvíle, kdy se vracel do rodného kraje. V domku žije jeho praneteř Helena Malátová, která však už Viléma Pospíšila nezažila.

„Pro mé rodiče to byla rozhodně obrovská osobnost a idol. Mého tatínka vychovával,“ pronesla Malátová.

Na slavného rodáka vzpomínají i ostatní místní. Vilém Pospíšil totiž za svého života finančně podporoval například stavbu vodovodu, školu a zasadil se i o vybudování obecní záložny.

Památka na Viléma Pospíšila je k vidění i v poutním kostele na Křemešníku. Tam financoval vitrážové okno poblíž oltáře.