Fiktivní spediční firma přebírala zboží po celé Evropě, pak jej prodala

  9:56
Kriminalisté z Vysočiny obvinili dvanáct lidí v rozsáhlém případu podvodné kamionové přepravy. Organizovaná sít pachatelů přebírala pomocí fiktivní spediční firmy od zákazníků zboží, místo přepravy jej však prodávala. Jen na Vysočině škoda přesáhla 30 milionů korun.

Kriminalisté z Vysočiny obvinili dvanáct lidí v rozsáhlém případu podvodné kamionové přepravy. Organizovaná sít pachatelů přebírala pomocí fiktivní spediční firmy od zákazníků zboží, místo přepravy jej však prodávala. | foto: Policie ČR

Pachatelé byli obviněni z několika zločinů: podvodu, padělání a pozměnění veřejné listiny a legalizace výnosů z trestné činnosti.

„Spisový materiál tohoto případu obsahuje více než pět tisíc listů a kriminalisté jej i přes obrovskou složitost ukončili za jedenáct měsíců a pět dní,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Díky odhalení a zadržení hlavního pachatele ho nyní čeká soudní řízení v případech stejného podvodu v Plzeňském kraji, kde vznikla škoda 50 milionů korun, a na území Maďarska se škodou přesahující 90 milionů korun.

 „V přípravném řízení bylo bez důvodných pochybností zjištěno a prokázáno, že všichni obvinění se svojí konkrétní činností podíleli na podvodné kamionové přepravě zboží. Přepravu prováděli jménem dvou společností a při páchání trestné činnosti měli přesně rozdělené role: organizátor – převodce – dispečeři – řidiči – zprostředkovatel vylákaného zboží - legalizátor vylákaného zboží. Z toho vyplývá, že působili jako organizovaná skupina,“ uvedl vedoucí vyšetřovacího týmu David Musílek.

„Svým jednáním způsobili škodu velkého rozsahu a někteří při páchání trestné činnosti používali falešné osobní doklady,“ doplnil.

Vyšetřování odstartoval případ dvou kamionů s pneumatikami

Případ začal pro policisty z Vysočiny v roce 2015, když přijali oznámení o podvodném odběru dvou kamionů pneumatik, které tehdy skončily na neznámém místě. Na případu začali společně pracovat kriminalisté z odboru hospodářské kriminality ve spolupráci s analytikem odboru analytiky a kybernetické kriminality. Postupně vyšlo najevo, že pachatelé zřejmě pocházejí ze zahraničí.

Proto se vyšetřovatelé obrátili na odbor mezinárodní policejní spolupráce při Policejním prezidiu. Celý tým, který se tehdy případem zabýval, prováděl postupně rozbor stovek informací, které je dovedly až na stopu pachatele, který podvody páchal již dvacet let na území celé Evropy. Kriminalisté zjistili, že si najímá ve většině případů shodné spolupachatele, případně je doplňuje o nové lidi.

Protože v té době bylo zřejmé, že trestná činnost přesahuje hranice kraje Vysočina i České republiky, vznikl mezinárodní tým Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje a Maďarska, jenž na základě informací poskytnutých z Vysočiny prověřoval trestnou činnost z předchozí doby. Případ pneumatik byl v roce 2017 ke společnému trestnímu řízení postoupen policii do Maďarska. 

Policisté si vyžádali spisy z dalších zemí Evropy

„Ve stejné době, tedy v červnu roku 2017, jsme v našem kraji přijali oznámení od pracovnice spediční firmy na další možné podezření podvodné přepravy s vysokou způsobenou škodou, které se dotýkalo konkrétní firmy z Moravy,“ uvedla Čírtková.

Krajští kriminalisté z Vysočiny si proto vyžádali spisy ze zahraničí, kde jménem stejné společnosti pachatelé odebrali zboží. Jednalo se o spisy ze Slovenska, Německa, Polska, Maďarska a dále zprávy k případům z Holandska, Bulharska, Litvy, Lotyšska a dalších států.

Začátkem prosince roku 2017 měli kriminalisté nashromážděné veškeré potřebné údaje a informace týkající se podezření, že stejní pachatelé začali prostřednictvím dispečerů objednávat přepravy nejrůznějšího zboží po celé Evropě. 15. prosince 2017 provedli zásah, na kterém se z České republiky podílely desítky policistů a kriminalistů z mnoha policejních útvarů, včetně členů speciální zásahové jednotky.

 „Díky profesionálně připravené akci bylo zadrženo pět pachatelů přímo při páchání trestné činnosti v sídle firmy, kterou využili k objednávání zboží, a dva pachatelé na místech jejich výskytu,“ uvedl vedoucí týmu Musílek.

„Vůbec poprvé se podařilo zadržet hlavního pachatele – jednalo se o občana Slovenské republiky, který tuto trestnou činnost páchal dlouhodobě, ale dosud se mu ji nikdy nepodařilo prokázat. Byli zadržení dispečeři, zprostředkovatel, odběratelé, majitel společnosti a následně i řidiči, kteří přepravu zajišťovali,“ řekl.

Současně bylo zajištěno vysledované zboží v Polsku, další zboží bylo následně zajištěno na cestě u hranic s Polskem a na Slovensku. U dalšího zboží se podařilo zamezit jeho naložení a podařilo se zabránit vzniku dalších škod. Zajištěné zboží mohlo být následně vydáno oprávněným vlastníkům.

Za jediný týden zmizelo zboží za 10 až 20 milionů

Celá podvodná akce probíhala podle stejného scénáře. Hlavní pachatel zajistil přepravní firmu a během jednoho týdne provedl přepravy z různých míst Evropy. Jednalo se vždy o různé zboží, které si pachatel typoval podle ceny a potřeby.

Toto zboží pak nechal odvézt na jím určená místa, čímž se obohatil o celou cenu zboží. Za jeden týden tak získal zboží v hodnotě 10 až 20 milionů korun. Po týdnu činnost ukončil. První oznámení, že zboží nedorazilo na místo určení, přicházelo za týden. V té době již byla přepravní firma nekontaktní a byly zahlazeny všechny stopy.

Začátkem prosince 2018 vypracoval krajský státní zástupce v případě obžalobu.

„Svým rozsahem a náročností můžeme jednoznačně hovořit o vůbec nejsložitějším případu, který odbor hospodářské kriminality našeho krajského ředitelství objasnil a zpracovával,“ uvedl Pavel Peňaz, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Autor: