Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj proplatí škodu, kterou způsobil vlk chovateli ovcí na Zlínsku

  0:40
Náhrada škody způsobené vlkem obecným, který je zvláště chráněným živočichem, na celkem 7 ovcích bude vyplacena chovateli ze Zlínska. Půjde o částku 24 460 korun. Tyto peníze byly do rozpočtu Zlínského kraje poukázány ze státního rozpočtu a rozpočtovým opatřením, které na svém jednání schválili krajští radní, se nyní dostanou ke konečným příjemcům.

Abertamská ovčí farma přišla kvůli vlkům o čtyřicet kusů zvířat. | foto: archiv Horského statku Abertamy

Náhrady za škody způsobené ve Zlínském kraji vybranými zvláště chráněnými živočichy se proplácejí na základě zákona č. 115/2000 Sb. Zdrojem financí je státní rozpočet a náhrada se poškozeným zasílá prostřednictvím Krajského úřadu Zlínského kraje. Například za loňský rok bylo takto proplaceno celkem 297.524 korun a letos tato částka prozatím činí 278.375 korun.

„Většinou jde o škody způsobené vlkem na ovcích, bobrem na ovocných stromech, okrasných dřevinách a lesním porostu nebo kormoránem či vydrou na rybách,“ přiblížila radní Zlínského kraje pro životní prostředí a zemědělství Margita Balaštíková.

Žadatel o náhradu škody musí svoji žádost podat na krajský úřad do deseti dnů od zjištění vzniklé škody a současně dodat i protokol o ohledání veterinárním lékařem (v případě škody způsobené na zvířatech) a stanovisko příslušného orgánu ochrany přírody, kterým je obec s rozšířenou působností. V případě, že ke škodě došlo na území chráněné krajinné oblasti, je orgánem ochrany přírody příslušným k šetření Agentura ochrany přírody a krajiny.