V Ostravě se dva lidé otrávili náhražkou marihuany, jeden zemřel

  13:36
Po požití syntetického canabinoidu zemřel v pondělí v Ostravě dvaatřicetiletý muž. Jeho o čtyři roky starší známý leží ve vážném stavu v nemocnici. Kouření látky s podobnými účinky jako marihuana muži kombinovali s popíjením alkoholu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Oba muže našli v centru Ostravy policisté. „Dvaatřicetiletého muže nalezli bez známek života. Zahájili nepřímou srdeční masáž, ve snaze o záchranu poté pokračovali přivolaní záchranáři,“ uvedl krajský mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Po hodinovém úsilí však lékař musel přes veškerou snahu konstatovat mužovu smrt. Policisté nařídili soudní pitvu zesnulého.

Staršího z mužů, který byl v bezvědomí, převezli lékaři v kritickém stavu na urgentní příjem Městské nemocnice v Ostravě.

Podle policistů lze syntetický canabinoid laicky popsat jako sušenou rostlinnou hmotu podobající se nadrcenému konopí (marihuaně), nebo rostlinnému koření. „Požití syntetického canabinoidu v kombinaci s alkoholem může mít fatální následky,“ varuje policejní mluvčí Gabriela Pokorná.

Špatně bylo i patnáctiletému chlapci. Zatím se neví, co kouřil

Policisté začali případ vyšetřovat jako trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Čekají na závěry znalců a pátrají po tom, kdo mužů látku poskytl. Pachateli hrozí až osmnáct let vězení. 

Ve stejný den museli lékaři v Ostravě pomáhat také patnáctiletému chlapci, který trpěl halucinacemi a dezorientací. I tento případ policisté prošetřují.

„Mladistvý měl kouřit zatím nespecifikovanou rostlinnou hmotu, načež byl také stižen zdravotními obtížemi,“ dodala Pokorná.

Není vyloučeno, že případy spolu souvisely. „U postižených objevili záchranáři velmi podobně vyhlížející balíčky. Materiál předali policistům,“ zmínil Lukáš Humpl. 

Autor: