Opočno opravuje oblíbené staré koupaliště naposled, pořídí nerezové

  17:26
Oblíbené koupaliště v Opočně na Rychnovsku dostane novou podobu. Desítky let staré, rozpadající se bazény u rybníku Broumar nahradí nové nerezové vany. Počítá se i s opravou sociálních zařízení a parkoviště. Stavba se nedotkne letošní sezony, začne až v září.

Několik zaměstnanců opočenských technických služeb s hráběmi v rukou čistí trávník v areálu koupaliště a kempu Broumar. Spadané listí a další nafoukané nečistoty po chvíli končí v kolečku.

O kus dál za vyschlými brodítky s popraskanou dlažbou na uklízející čeká další práce. Plavecký i dětský bazén, kde si až do září děti i dospělí užívali vody, jim letos před sezonou zaberou ještě hodně času.

Fotogalerie

Vydrolené spáry, opadané kachle i kusy betonu už nametli na několik hromad. Teď je musí vyvézt a opadaná místa opravit tak, aby z bazénů neunikala voda a návštěvníci se tu v létě cítili dobře. Postup už dobře znají: doplnit beton, obložit, vyspárovat. O kus dál přebrousit zrezivělé konstrukce a znovu natřít. Ostatně jako každý rok po zimě.

„Opadané kachličky jsou tu před každou sezonou. Kvůli špatnému podloží bazén uprostřed praská a každý rok se to musí opravit,“ popisuje pravidelné „flikování“ opočenského koupaliště jeho správkyně Milena Kábrtová.

Problémy působí bazénům hlavně spodní voda, která v místě často kolísá. Bazény leží jen několik metrů od rybníka Broumaru. Letitý beton je navíc velmi pórovitý a propouští vodu.

Nekonečné opravy však letos pracovníky města čekají naposledy. Až se v září koupaliště pro veřejnost uzavře, převezme si areál společnost Berndorf Baderbau, která vyhrála veřejnou zakázku na rekonstrukci koupaliště za necelých třicet milionů korun. Kachle nahradí nerezové vany.

„Původně jsme chtěli rekonstruovat už nyní, ale obávali jsme se, že bychom to kvůli papírování před sezonou nestihli. Nechtěli jsme místním vzít letní sezonu, tak jsme se domluvili, že začneme v září a příští rok už bychom chtěli otevřít s novým koupalištěm,“ říká starostka Opočna Šárka Škrabalová (HNHRM).

Stavební firma vybourá současné betonové konstrukce u plaveckého i dětského bazénu. Už v říjnu počítá harmonogram se stavbou nových základů a s izolací proti spodní vodě. Ještě před Vánoci se má začít s pokládáním nerezových konstrukcí. Hlavní část stavby by však měla začít až ve druhé polovině ledna.

„Aby koupaliště vydrželo několik desítek let, zvolili jsme nerezové bazény. Dojde také k opravě sociálního zařízení a celkově se upraví celý areál koupaliště,“ vysvětluje starostka.

Nechtějí akvapark. Na koupaliště budou lákat návštěvníky zámku

Hlavní plavecký bazén bude mít stejný tvar jako nyní, ale přibude v něm široká skluzavka a další herní prvky. Současný oválný dětský bazén nahradí dva obdélníkové v různých úrovních spojené skluzavkou a vodními schody.

Vznikne u nich i přístřešek, který ocení zejména rodiče s malými dětmi. Kolem bazénů bude zámková dlažba, brodítka mezi trávníkem a zpevněným ochozem budou bezbariérová. Bazénovou technologii stavaři uloží do dvou podzemních strojoven.

„Nechceme z toho dělat akvapark, takže žádné tobogány tam nebudou. Chceme však, aby bylo koupaliště atraktivní i pro turisty, kteří přijedou na zámek. Byli bychom rádi, aby tu zůstali a trávili u nás rekreaci,“ naráží starostka na to, že součástí areálu koupaliště je také kemp. Ten leží přímo na břehu největšího podorlického rybníku Broumaru, na který mohou turisté vyrazit na šlapadlech.

Radnice chce stihnout rekonstrukci před letní sezonou 2020. Práce by měly skončit 30. dubna a v květnu již má koupaliště sloužit ve zkušebním režimu. Naplno se má otevřít v červnu.

„Už aby to bylo. Naše koupaliště je dost oblíbené. Řekla bych, že víc než místní sem jezdí lidé z okolí. Jsou tu návštěvníci z Dobrušky, Nového Města, Náchoda, dokonce i z Prahy. Pod horami se jim líbí a v kempu jsou i 14 dní. Někteří sem jezdí už 25 let,“ vyzdvihuje jedinečné umístění kempu Milena Kábrtová.

Nové budou toalety i kabinky, poslední opravy jsou z roku 1995

Radnice v Opočně si na celou částku za rekonstrukci vzala úvěr. Počítá s tím, že s novou technologií ušetří na provozu. Odpadnou nejen desetitisícové částky za pravidelné opravy, ale i náklady na nadměrné dopouštění vody, která se nyní z bazénů ztrácí. Díky tomu by v nich měla být i teplejší voda, protože nyní se bazén dopouští studenou, která se nestihne ohřát.

Poslední velkou opravou prošlo koupaliště v roce 1995. Zastaralé proto je i sociální zázemí. Radnice však plánuje už letos také rekonstrukci toalet a převlékacích kabinek. V plánu má také opravit parkoviště u areálu a vybudovat nové zázemí kempu, které má být situováno v severní části areálu u sportovních kurtů.

„Lehká dřevostavba připomínající bumerang reaguje na pozici hřišť a linii břehu Broumaru. Vytváří chráněný venkovní prostor pro ohniště nebo dětský herní koutek poskytující vizuální i fyzický kontakt s vodní hladinou. Ve spojení s možnou úpravou severní pěšiny za tenisovými kurty vznikne nový atraktivní přístup k zázemí a kempu v doteku vodní hladiny,“ stojí v dokumentaci projektu.