V přírodě má voda dobrou kvalitu, ukázaly kontroly hygieniků v kraji

  11:56
Vesměs dobrá kvalita vody čeká v přírodních koupalištích plavce, kteří se o nadcházejícím teplém víkendu chystají k vodě do přírody. Kvalitu vody v nejnavštěvovanějších lokalitách s dvoutýdenní frekvencí pravidelně kontrolují odborníci z Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje.

Vodní nádrž Tatrovice. Přehrada, která je proslulá čistou vodou, se nachází nedaleko stejnojmenné obce na Sokolovsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Tradičně skvělou vodou ke koupání se může pochlubit například karlovarské koupaliště Rolava. Na pláži je voda bez závad, u mola a v brouzdališti pak mírně zhoršená, ale ke koupání stále vhodná. 

Velice podobně na tom budou i ti, kteří se vydají na Jesenici na koupaliště Dřenice. I tam je voda bez závad stejně jako na sokolovském Michalu či koupališti Lido v Mariánských Lázních. Zde ovšem hygienici upozorňují na horší průhlednost vody. „Ta je ovšem daná podložím,“ vysvětlila Andrea Dašková z krajské hygienické stanice.

Kromě koupališť s provozovatelem je ovšem v regionu řada „divokých“ vodních ploch. Tradičně nejlepší vodu mají v Tatrovicích, na Bílé vodě v Chodově či v Habartově. V této kategorii jsou i jediná místa, kde hygienici zakázali koupání. Velký rybník a kemp Václav na Jesenici.

Kde se zadarmo svlažit v přírodě

  • Bílá voda Chodov
  • Rybník Kolovák mezi Olšovými Vraty a Kolovou
  • Vodní nádrž Tatrovice
  • Lom Podlesí nedaleko obce Sadov
  • Novorolský rybník
  • Vodní nádrž Skalka, Podhoří u Chebu

Podle Andrey Daškové kvalitu vody nejvíce ovlivňuje její teplota, sluneční svit, intenzita větru či četnost srážek. 

„Velmi tedy záleží na vývoji počasí. Z dlouhodobého hlediska lze konstatovat, že vývoj kvality vody přírodních koupališť v Karlovarském kraji je každoročně stejný. Na začátku sezóny, jsou vody téměř ve všech koupalištích vhodné ke koupání. S vzrůstajícími teplotami vody a vzduchu a s postupným snižováním vydatných dešťů se každoročně kvalita vody zhoršuje hlavně na Velkém rybníce a na Skalce. Naopak například koupaliště Lido v Mariánských Lázních, koupaliště Michal, vodní nádrž Tatrovice, Chodov Bílá voda a Habartov Boden si dlouhodobě po celou sezonu zachovávají stupeň 1 – tedy vodu vhodnou ke koupání,“ uvedla Dašková.

O tom, jaký vliv na kvalitu vody mohly mít bouřky z konce minulého týdne, nechce moc spekulovat.

„Tam, kde se kvalita vody nemění, by bouřky změnu zapříčinit neměly. V rybnících, kde se vyskytují sinice, mají ovšem vítr a bouřky vliv. Shluky sinic se díky větru mohou dostat například na jiné místo u břehu,“ podotkla Dašková.

Na množství těchto jednobuněčných organismů ovšem podle jejích slov podobný vývoj počasí vliv nemá.