Karlovarský kraj rozdá lidem další miliony na kotlíkové dotace

  17:24
Další peníze na první vlnu takzvaných kotlíkových dotací rozdělí Karlovarský kraj. Tentokrát poslouží těm zájemcům, kteří chtějí vyměnit stará kamna za kotel na biomasu či tepelná čerpadla.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

O desetiprocentní navýšení peněz na kotlíkové dotace požádal Karlovarský kraj ministerstvo životního prostředí. Získat by tak mohl dalších téměř sedm milionů korun. Lidem je rozdělí v druhém kole výzvy, kterou kraj vyhlásí v březnu nebo dubnu. Historicky první kotlíkové dotace spustil loni.

„O první výzvu kotlíkových dotací, na kterou bylo vyčleněno více než 64 milionů korun, byl nečekaně velký zájem. Na krajský úřad dorazilo celkem 625 žádostí ve výši 71 milionů korun,“ řekla hejtmanka Jana Vildumetzová. Zároveň dodala, že ministerstvo s navýšením původní částky souhlasilo.

Zájemci o druhé kolo budou žádosti opět podávat osobně, a to na podatelně krajského úřadu v Karlových Varech - Dvorech. Je to proto, aby mohli úředníci jednoznačně určit jejich pořadí. Podle hejtmanky tam žádosti zřejmě nebudou přijímat naposledy.

„Karlovarský kraj také předpokládá, že peníze na nové ekologičtější zdroje tepla bude rozdělovat i v příštích vlnách kotlíkových dotací,“ uvedla. Vedení kraje chce podle ní požádat ministerstvo o další peníze, které by se během následujících let mohly vyšplhat až k částce 120 milionů korun.

Podle mluvčí krajského úřadu Jany Lukášové v současné době úředníci hodnotí závěrečné zprávy o vyměněných kotlech a proplácejí peníze jejich majitelům. „Peníze získalo už více než 400 žadatelů, kterým bylo vyplaceno 47 milionů korun,“ uvedla.

Z 625 žádostí jich krajští úředníci k proplacení schválili 548, dalších 56 zařadili do zásobníku. V něm se ocitli zájemci, kteří museli počkat, zda na ně dotace vystačí. Krajský úřad ji nakonec nabídl 47 z nich, dalších 21 žádostí kvůli nesplněným podmínkám zamítl.

„Největší zájem byl v první vlně o kombinované kotle na uhlí a biomasu,“ uvedla Věra Tomsová, vedoucí odboru investic a grantových schémat krajského úřadu.

Ten spouštěl příjem prvních žádostí loni 2. března. Už o den dříve se ovšem začaly před budovou tvořit fronty. Vedení kraje po obědě pustilo zájemce o dotace do zastupitelského sálu, kde přenocovaly stovky lidí, aby měly kotlíkovou dotaci jistou. Úředníci pak během dvou a půl hodin nasbírali 450 žádostí.

Lidé mohli v první vlně dostat od kraje maximální příspěvek 127 500 korun, a to na pořízení nového ekologičtějšího kotle výhradně na uhlí či biomasu, kombinovaného kotle na uhlí a biomasu, na pořízení plynového kondenzačního kotle nebo tepelného čerpadla.