Web Jihočeského kraje zkolaboval, zahltily ho žádosti o kotlíkové dotace

  10:10,  aktualizováno  13:50
Jihočeský kraj začal ráno přijímat žádosti o kotlíkové dotace elektronickou formou, aby žadatelé nemuseli stát před úřadem hodinové fronty. Jenže systém vzápětí zkolaboval a lidé žádosti podávat nemohli. Odpoledne už začal fungovat o něco lépe. V nové vlně má kraj na výměnu kotlů připravených 302 milionů korun.

Jihočeský kraj se chtěl vyvarovat dlouhých front při žádostech o kotlíkové dotace, tak udělal jejich příjem elektronicky. Web kraje však nápor žadatelů nevydržel. | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

„Vážení žadatelé, v šest hodin byl spuštěn příjem žádostí o kotlíkové dotace. Systém je z důvodu velkého množství duplicitních žádostí a působením robotů dočasně přetížen. Nepřístupné jsou i webové stránky Jihočeského kraje. Systém přijímání žádostí pracuje zpomaleně. Při vkládání proto prosíme o trpělivost. Na odstranění závad se intenzivně pracuje. O průběhu vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení,“ informoval Jihočeský kraj.

Podle odhadů mohlo dorazit zhruba pět tisíc žádostí. Jenže prozatím nikdo neví, kolik jich bude duplicitních a ve všem jsou nyní velké zmatky. Žadatelům se například podařilo vyplnit část dokumentu, ale nešel už poté odeslat, a podobně.

Podle několika ohlasů od žadatelů je zřejmé, že systém nefungoval už před samotným spuštěním v půl šesté ráno.

Po poledni už systém fungoval o něco lépe a dařilo se přijímat zhruba 40 žádostí za minutu. Celkově jich tak dorazily kolem jedné hodiny asi čtyři tisíce. I kvůli komplikacím zatím není zřejmé, kolik bude duplicitních nebo i vícenásobně stejných žádostí.

„Zájemci tak určitě mohou podávat své žádosti dál a mají šanci, že se na ně dostane,“ dodal Jan Návara, vedoucí odboru evropských záležitostí.

Zástupci krajského úřadu tvrdí, že podmínky kotlíkových dotací jsou i přes kolabující sever pro všechny stejné a nikoho nezvýhodňují. První z žadatelů už ovšem podle reakcí připravují oficiální stížnosti.

 IT zaměstnanci krajského úřadu potvrdili, že nefunkčnost webových stránek kraje přímo souvisela s problémy při podávání žádostí o dotace.

Podmínky 3. kola jsou podobné jako ve 2. kole, nově jsou však nyní z podpory zcela vyřazena veškerá zařízení spalující uhlí. Dotaci tak lze získat jen na kotel na biomasu s automatickým či ručním přikládáním, na tepelné čerpadlo nebo na plynový kondenzační kotel.

Výše dotace zůstává stejná jako v předchozích výzvách. Při pořízení plynového kondenzačního zařízení může žadatel dosáhnout až na 95 tisíc korun, při koupi kotle na biomasu s ručním přikládáním je to maximálně 100 tisíc. Nejvyšší dotace je spojena s pořízením tepelného čerpadla nebo automatického kotle na biomasu, která může být až 120 tisíc.

Autor: