Půlmiliardu na výměnu kotlů rozebrali lidé v kraji za necelou minutu

  10:10
Pouhých čtyřiapadesát sekund od zahájení příjmu žádostí o kotlíkové dotace stačilo na vyčerpání celé částky vyčleněné na výměnu topenišť pro severní Moravu a Slezsko. Hejtmanství chce ke stávajícím 500 milionům korun získat další peníze.

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Žádat o dotaci na výměnu topeniště mohli lidé výhradně elektronicky v pondělí od deseti hodin dopoledne.

„Tři a půl tisíce žádostí, které odhadem pokryjí prostředky, jimiž aktuálně Moravskoslezský kraj disponuje, dorazilo už během prvních 54 vteřin. Krajský úřad bude žádosti postupně posuzovat a vyhodnocovat,“ informovala mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Deset tisíc zájemců, tedy maximum, které kraj přijímá, se přihlásilo během prvních dvou hodin. Žádosti, jimž není možné vyhovět, zůstanou v takzvaném zásobníku. Kraj zažádá stát o navýšení peněz.

„Ministerstvo životního prostředí nám přislíbilo další peníze, pokud se nám podaří vyčerpat přidělených 500 milionů korun. Po včerejším dni se ukázalo, že lidé ekologicky topit chtějí. Jsem přesvědčená, že jako region, který trpí zhoršenou kvalitou ovzduší, máme na navýšení financí nárok,“ řekla náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová.

Lidé, jejichž žádosti jsou v zásobníku z minulé výzvy, teď dotaci získají. „Podmínky splňuje ze zásobníku 903 žadatelů. Oslovili jsme je, že mohou podat zjednodušenou žádost, které bude v případě jejich zájmu vyhověno,“ řekla Uvírová.

Pořídit si zájemci mohou výhradně plynový kotel, tepelné čerpadlo či kotel na biomasu.