Jeřáb posadil na kostel novou báň, završila se tím oprava zřícené věže

  13:58
Novou třítunovou báň vynesl ráno jeřáb do sedmnáctimetrové výšky na kostel sv. Šimona a Judy v Lenešicích na Lounsku. Finišuje tak dostavba věže, která se zřítila před deseti lety.

Ještě nějakou dobu však potrvá, než budou moci lidé do sakrální památky z 13. století vstupovat opět hlavním vchodem.

„Dosáhli jsme jednoho z významných mezníků, ale je před námi ještě plno práce,“ řekl Zdeněk Plaček, předseda Lenešického okrašlovacího spolku, který kostel obnovuje. 

„Věžička ještě není pobitá střešní krytinou. Dalším mezním krokem bude navrácení hodin, které necháme udělat zcela nové. Poté budeme moci říct, že jsme zvnějšku kostel vrátili do původní podoby. A to bude snad za rok, možná napřesrok,“ uvedl.

Instalace báně trvala 45 minut. „Nejnáročnější bylo smontování věžičky, aby byla staticky nosná a mohla se zvednout nahoru. Samotné vyzdvihnutí trvalo jen chvíli,“ popsal operaci Pavel Patta jednatel společnosti PP-Stavby, která rekonstrukci provádí.

Věž kostela se zřítila 3. července 2008 v 15.45 hodin. Dokládají to zaprášené hodiny, které jsou umístěné v koutě kostela, a jejichž ručičky se zastavily v inkriminovanou dobu. Oprava kostela započala o několik měsíců později. 

„Někomu se může zdát doba deseti let velmi dlouhá. Ale postupujeme v závislosti na tom, jak přicházejí peníze. Navíc na místě je problémové podloží, a proto je pomalejší výstavba dokonce lepší. Stavba si postupně sedá, nemuseli jsme řešit žádný statický problém a věřím, že minimálně dalších 800 let bude věž stát,“ podotkl Plaček.

Spolek opravu kostela financuje z příspěvků ministerstva kultury, církve, obce, firem i soukromých osob. 

„Do veřejné finanční sbírky dárci poslali kolem 400 tisíc korun a sbírka stále běží. Výrazně nám přispívá Purkyňova nadace. Do současnosti jsme prostavěli 10 až 11 milionů, bude potřeba ještě čtyři až pět milionů korun,“ dodal Plaček.

Nová věž je podle něj stabilnější než původní. „Až na drobné odchylky způsobené tím, že jsme při projektování neměli k dispozici zcela přesné zaměření původní věže, jsme se snažili zachovat původní vzhled. Liší se materiál západního průčelí, který je z cihel. Původně to byl kámen, ale nedochovalo se dostatek použitelných kusů pro stavbu. To, co šlo využít, je na bocích věže. Základy věže jsou navíc zpevněné betonovými pásy,“ popsal.

Lenešický okrašlovací spolek plánuje také renovaci interiéru kostela a chce do něj pořídit nové varhany. Ty původní byly zničeny v troskách věže.

Za pádem věže stálo problematické podloží, protože kostel stojí na vyschlém močálu, a také stavební úpravy v minulosti. Původně románský kostel byl několikrát přestavován a věž se o několik metrů zvýšila.

Autor: