V Brodě zavřeli klášterní kostel, muzeum ho odmítlo dál provozovat

  14:30
Obyvatelé Havlíčkova Brodu přišli o jeden z tradičních kulturních stánků. Klášterní kostel Svaté Rodiny, v němž se konaly koncerty vážné hudby, společenské události i třeba svatby, je od začátku roku zavřený. Muzeum Vysočiny ho odmítlo dál provozovat a nový správce se hledá.

Kostel Svaté Rodiny je součástí komplexu bývalého kláštera, v němž nyní sídlí množství státní institucí. | foto: dedictvivysociny.cz

„V první řadě jsme muzeum. Zajištění provozu klášterního kostela bylo mimomuzejní aktivitou. Stálo nás to nemalé náklady i čas, který můžeme věnovat tomu, co je nám bližší, tedy samotnému muzeu a badatelské činnosti,“ vysvětluje ředitel havlíčkobrodského Muzea Vysočiny Michal Kamp.

Sedmiletá smlouva na provozování klášterního kostela, který už mnoho desítek let neslouží k církevním účelům, vypršela na konci loňského roku. Muzeum nemělo zájem ji dále prodlužovat.

Od počátku roku je tedy kostel zavřený. „Obyvatelům Havlíčkova Brodu tyto prostory chybí,“ je si vědom Vladimír Slávka, místostarosta zodpovědný za oblast kultury. „Vedeme jednání s krajem i státem, jak z toho teď ven,“ dodává.

Kostel Svaté Rodiny je součástí areálu bývalého kláštera na křižovatce ulic Husova a Dobrovského v centru města. A stejně jako zbytek komplexu, v němž sídlí celá řada státních institucí, je v majetku státu.

Podle mluvčího Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radka Ležatky úřad už v minulosti o možnosti odchodu muzea z kostela vedení města informoval.

„Opakovaně a průběžně jsme na další využití kostela upozorňovali vedení města a iniciovali společné jednání zúčastněných stran, a to bez zásadnějšího výsledku,“ konstatuje.

Jak ale Slávka upozorňuje, město ruce pryč od kostela nedává, nicméně o jeho převzetí v současnosti neuvažuje. „Nemáme žádného odborníka, který by se mu mohl věnovat,“ říká.

„Ale chtěli bychom, aby prostory dál sloužily ke kulturním a společenským účelům, i třeba pro pořádání svateb,“ zdůrazňuje Slávka.

Co bude s kostelem dál, je nyní na státu. „V souladu se zákonem o majetku státu plánujeme nabídnout budovu do pronájmu s tím, že bude striktně vymezeno budoucí využití na kulturní účely. V současnosti se proto zpracovává ocenění,“ oznamuje Radek Ležatka.

Definitivně ruce pryč od kostela nedává ani Muzeum Vysočiny. Podle Kampa by se mohlo po dohodě s jeho případným novým provozovatelem podílet na aktivitách v kostele.

„Jsme ochotni zde vykonávat průvodcovskou činnost a poskytovat odborný výklad,“ vzkazuje Kamp. Spravovat kostel už ale nemíní.

Klášterní kostel Svaté Rodiny se pod správu Muzea Vysočiny dostal složitou cestou během posledních třiceti let.

Historie brodského kláštera

  • Areál havlíčkobrodského kláštera začal vznikat po třicetileté válce, tedy v polovině 17. století.
  • Zchudlé město v roce 1674 uzavřelo smlouvu s řádem bosých augustiniánů a povolilo, aby se usadil na horním předměstí za městskými hradbami. Tehdejší Německý Brod se tak stal jejich třetím sídlem v Čechách.
  • Nový barokní kostel zasvěcený svaté Rodině a tehdy zatím jednopatrová budova se stavěly v letech 1679 až 1733. Po roce 1815 bylo do prostor kláštera přeloženo gymnázium. Po zrušení řádu Josefem II. přešlo roku 1885 gymnázium pod státní správu.
  • Vnitřní barokní jednolodní interiér kostela je z první poloviny 18. století. Výraznou pečeť mu vtiskl sochař Ignác Rohrbach z Chrudimi. Je autorem hlavního oltáře, který je zasvěcen svaté Rodině, s obrazem od Siarda Noseckého a oltáře Pět ran Kristových, jenž je symbolem řádu augustiniánů. V Čechách existuje pouze tento jeden exemplář.

Celý areál kláštera je už od počátku 20. století sídlem státních úřadů. Za komunismu v něm byl okresní národní výbor, po listopadu 1989 okresní úřad.

Ten zřizoval dřívější Okresní vlastivědné muzeum, od něhož si vyžádal, aby kostel spravovalo.

Po zrušení okresních úřadů celý komplex slouží pro řadu státních institucí.

Se vznikem krajů přešlo muzeum v roce 2003 i s veškerým svým majetkem a závazky do vlastnictví Kraje Vysočina a stalo se součástí sítě krajských Muzeí Vysočiny.

Od května 2006 do konce loňského roku se muzeum o provoz kostela staralo na základě smlouvy o výpůjčce nemovitostí a věcí movitých.

Smlouva trvala sedm let, o její druhé prodloužení muzeum už zájem nemělo.