Klášterní kostel v Oseku prochází rozsáhlou opravou, potrvá ještě dva roky

  7:28
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Oseku, který je součástí zdejšího cisterciáckého kláštera, prochází rozsáhlou rekonstrukcí za 130 milionů korun. Pro veřejnost bude uzavřený do roku 2021.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Oseku, který je součástí zdejšího cisterciáckého kláštera, prochází rozsáhlou rekonstrukcí. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Jde o celkovou rekonstrukci a restaurování kostela. Dochází při ní k opravě střechy, elektroinstalací, fresek i štuků,“ přiblížil správce oseckého kláštera Jindřich Koska.

Průběh stavebních prací dozoruje i Národní památkový ústav. Celý areál oseckého cisterciáckého kláštera byl totiž roku 1995 prohlášen národní kulturní památkou České republiky.

„Současná etapa obnovy kostela je zaměřena především na revitalizaci vysoce hodnotného barokního interiéru s vynikající malířskou a štukatérskou výzdobou,“ upřesnila Jana Hartmanová, mluvčí Národního památkového ústavu.

„Tato etapa, ve které bude revitalizace interiéru kostela dokončena, navazuje na předchozí dílčí restaurování stěn a klenby v transeptu kostela a restaurování chórových lavic,“ doplnila Hartmanová.

Podle ní je v současné době v zásadě dokončeno restaurování mobiliáře a stěn a kleneb ve východní části kostela. Restaurátorské práce se nyní budou přesouvat do západního trojlodí.

Klášter a kostel v Oseku

  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie je součástí cisterciáckého kláštera z 12. století.
  • Od roku 1995 je národní kulturní památkou.
  • Kostel byl postaven na začátku 13. století na místě, kde dříve stával jeho románský předchůdce.
  • Původně trojlodní baziliku poničili v letech 1421 a 1429 husité, v 17. století byla ale za opata Scipia zahájena obnova areálu a kostel byl postupně barokně přestavěn.
  • Architektem přestavby byl Octavio Broggio.

„Zároveň se provádí celková výměna elektroinstalací osvětlení a elektrotechnického vybavení. Následně bude opravena původní kamenná dlažba. V exteriéru byla zahájena výměna břidlicové krytiny, spojená s tesařskou opravou krovu. V předchozí etapě byly v exteriéru obnoveny fasády s bohatou sochařskou výzdobou,“ upřesnila Hartmanová.

Celá rekonstrukce bude probíhat ještě dva roky. „Generálního dodavatele nemáme, na rekonstrukci se podílí několik firem, které uspěly ve výběrových řízeních,“ vysvětlil Koska s tím, že převážnou část oprav uhradí evropské dotace z programu IROP.

„Pětaosmdesát procent částky platí Evropská unie, 10 procent český stát a 5 procent vlastník, kterým je cisterciácké opatství,“ sdělil Koska.

Dělníci mají složitou situaci, musejí totiž provádět stavební práce klasickými stavebními postupy a technologiemi.

Kvůli rekonstrukci byly zrušeny i prohlídky kláštera

„Přípravě projektu byla i ze strany památkové péče věnována mimořádná pozornost a dodavatel měl možnost v rámci výběrového řízení se s projektovou dokumentací podrobně seznámit,“ popsala Hartmanová

„Ke kontrole určených technologií a koordinaci stavebních postupů jsou svolávány pravidelné kontrolní dny všech zainteresovaných stran a také další operativní porady a konzultace,“ dodala Hartmanová s tím, že všechny stavební a restaurátorské práce kladou na řemeslníky vysoké nároky.

„Například při trasování kabelizace se musí vážit provedení každého úseku s ohledem na hodnotu interiérové omítky, ale také na mimořádnou hodnotu původního románského kvádrového zdiva skrytého pod omítkou,“ upozornila.

Kvůli probíhající rekonstrukci není uzavřen pouze kostel, zrušeny byly rovněž prohlídky kláštera.

Autor: