Ostravský obvod prohrál soud. Musí firmě zaplatit dva miliony za kosení

  9:20
Obyčejné kosení trávy, hrabání listí a sběr popadaných větví je pro radnici nejlidnatějšího ostravského obvodu Jih prokletím. Jeho zakázky musí totiž řeší soudy.

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zatímco jeden soudní senát začal teprve minulý měsíc řešit obžalobu bývalých radních Jihu, kteří údajně předražili zakázku na údržbu zeleně z let 2007 až 2011 (psali jsme zde), jiný soud už rozhodl spor o peníze mezi současnými radními obvodu a společností AWT Rekultivace.

Městský obvod prohrál a musí firmě zaplatit asi dva miliony. Mohl se sice proti prvoinstančnímu rozsudku odvolat, ale radní to odmítli.

„Rozhodli jsme se respektovat rozhodnutí soudu. Nechceme dál prodlužovat spor, který trvá už déle než dva roky,“ vysvětluje starosta Jihu Martin Bednář.

Radnice musí firmě AWT Rekultivace zaplatit 1,33 milionu plus úroky z prodlení a také jí uhradit soudní výlohy ve výši 323 tisíce korun.

Neúměrně vysoké penále

Bednář tvrdí, že AWT pracovala pomaleji než jiné firmy najaté na údržbu zeleně, proto radnice zajistila část prvního pokosu náhradním způsobem a firmě pak odmítla zaplatit část peněz.

Podle soudu ale byly požadavky radnice na zrychlení prací neoprávněné, protože neměly oporu ve smlouvě. Ta byla navíc podle soudce nemorální v tom smyslu, že stanovovala neúměrně vysoké penále – za čtyři dny prodlení měla firma zaplatit více peněz, než by dostala za dva roky práce.

Starosta Jihu říká, že by i dnes postupoval stejně jako na jaře 2015, kdy radnice zrušila původní zakázku na údržbu zeleně připravenou předešlým vedením a chystala novou, což následně přineslo řadu komplikací včetně soudního sporu.

„Přihlédli jsme tehdy k indiciím, že zakázka by mohla být diskriminační vůči některým uchazečům. Nechtěli jsme dopadnout stejně jako bývalí radní, kteří dnes stojí před soudem právě kvůli parametrům jedné z předchozích zakázek na údržbu zeleně,“ říká Bednář.

Soud řeší obžalobu osmi bývalých radních Jihu včetně dvou exstarostů, Otakara Veřovského a Karla Sibinského, kteří před 11 lety čtyřletou zakázku na údržbu zeleně údajně předražili o 55 milionů. „Je to nesmysl,“ tvrdí od začátku Karel Sibinský i další obžalovaní. Podle nich tehdy vítěznému sdružení firem platili okolo 70 haléřů za pokosení metru čtverečního trávníku, kdežto současní radní některým firmám až dvě koruny.