Policie prověřuje podezření z korupce ve Fakultní nemocnici v Ostravě

  9:14
Sotva trochu ztichl rozruch po odvolání ředitele Svatopluka Němečka, o Fakultní nemocnici Ostrava se zajímá policie. Zabývá se podezřením z úplatku. Nemocnici prověří i vnitřní audity a velká ministerská kontrola.

Areál Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě. | foto: ostravaci.cz

Náměstek ředitele Fakultní nemocnice Ostrava pro techniku a provoz Ivo Žolnerčík musel minulý týden vylíčit policii okolnosti zakázky související s výměnou lineárního urychlovače v roce 2015. 

Na to, že policie prověřuje podezření z korupce veřejných zakázek včetně zmíněné nemocniční, upozornil Seznam.cz. Podle něj nemocnice pořídila ozařovací přístroj za zhruba 4,1 milionu korun a úplatek ve výši 85 tisíc korun zástupce jedné z firem nabídl právě Žolnerčíkovi.

„Peníze podle vyšetřovací verze skončily u beachvolejbalového týmu Dambeach team, kde působí Žolnerčíkovy příbuzné. Podle policie kvůli tomu sepsaly smlouvu o reklamní spolupráci s brněnskou firmou Inceptum,“ uvedl portál.

Prověřování započalo již v roce 2016

Ivo Žolnerčík podezření z korupce odmítl. „Považuji to celé za nesmysl,“ tvrdí Žolnerčík, podle kterého stál urychlovač přes 70 milionů korun, takže prověřování se netýká přístroje, ale jen malé části zakázky na stavební úpravy – dodávky světel. Právě stavební práce stály 4,1 milionu a získala je firma Bohumínská stavební, která nabídla nejnižší cenu.

„Všechny naše zakázky jsou soutěžené a zveřejněné a vždy vítězí nejnižší nabídka. Celý proces je tak složitý a kontrolovaný, že by to nemohl ovlivnit jeden člověk, i kdyby nějaký úplatek dostal. Já ale žádný nedostal, nikdo mi jej ani nenabídl. Ani beachvolejbalový tým, jehož jsem členem, zmíněné peníze nedostal,“ tvrdí Žolnerčík. Sám se domnívá, že trestní oznámení podal zřejmě některý ze subdodavatelů stavební firmy. 

„Šetří se to dlouho. Byl jsem kvůli tomu na policii už asi před rokem. Souvisí to s osvětlením, ale já ani můj subdodavatel vlastně nevíme, oč jde. Jsem v klidu. Vyhráli jsme regulérně díky ceně a dodali vše podle projektu,“ říká jednatel Bohumínské stavební Jaroslav Sebera. 

Náměstkyně okresní státní zástupkyně Monika Oborilová potvrdila MF DNES, že policie neprověřuje nákup lineárního urychlovače. „Pokud jde o fakultní nemocnici, trestní řízení se týká jen subdodávky světel, jejich komponentů a podhledů a v té souvislosti nabídky úplatku,“ uvedla Oborilová s tím, že prověřování započalo již v roce 2016.

„Prověřování nadále probíhá a zatím nebylo zahájeno trestní stíhání žádné osoby. S ohledem na neveřejnou část řízení nebudou prozatím sdělovány bližší informace o dalším procesním postupu,“ dodala.

Ředitel: Ctím presumpci neviny, ale omezil jsem jeho pravomoc

Dočasně pověřený ředitel nemocnice Evžen Machytka i přesto považuje informaci za velmi závažnou a netají, že při jejím prověřování narazil na věci, které se mu zdají podezřelé.

„Ctím presumpci neviny, proto zatím nebudu náměstka odvolávat z funkce, ale omezil jsem jeho rozhodovací pravomoci a podpisová práva,“ říká Machytka.

Dodal, že po Žolnerčíkovi bude chtít vysvětlení několika faktur za reklamní předměty, ale i dalších zjištění.

„Překvapilo mě, že žádosti o dotace zpracovávala pro nemocnici soukromá firma bez vědomí právního oddělení. Zdá se mi také, že pan náměstek by mohl být ve střetu zájmů, když firmy, které dodávají zboží naší nemocnici, sponzorují sportovní klub, jehož členem je pan Žolnerčík a jeho příbuzné,“ řekl.

Žolnerčík: Všechny nejasnosti se dají snadno vysvětlit

Žolnerčík ale korupci i střet zájmů odmítá a tvrdí, že může vše vysvětlit. „Snadno se dá například zjistit, že firmy, které sponzorují klub, dodávaly nemocnici už před mým příchodem do funkce. Jako bývalý ředitel OKD znám hodně lidí. Mnozí se přihlásili, že chtějí Dambeach team podpořit až ve chvíli, kdy dcery začaly být úspěšné na mezinárodních turnajích,“ líčí náměstek. 

A zdůvodnil i to, proč o přípravě dotačních žádostí externisty nevědělo právní oddělení nemocnice. „Protože šlo o částky do 100 tisíc korun. Tehdy se soutěžily zakázky až nad tuto hranici. Dnes je ale snížená na 50 tisíc,“ uvedl Žolnerčík. 

Situaci sleduje i ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO). „Ta informace byla pro mě nová, i když aktuálně probíhají v Ostravě audity a přicházíme na různé podezřelé věci, například na vyvádění některých lukrativních oborů mimo nemocnici. Je důležité, aby se vše prošetřilo a byly vyvozeny důsledky,“ uvedl Vojtěch. Dodal, že v nemocnici byly problémy dlouhodobě, proto rozhodl o odvolání jejího ředitele Svatopluka Němečka (ČSSD).

Bývalý ředitel se k nové záležitosti vyjádřil jen stručně. „Policie údajně šetří nějaký případ z let 2015 až 2016. Já jsem ale v té době nemocnici neřídil. Byl jsem ministrem zdravotnictví,“ uvedl Němeček.

Starší podezření se dosud neprokázala

Podle současného ministra Vojtěcha ale začaly problémy v nemocnici ještě před nástupem Němečka na ministerstvo - už nákupem předraženého přístroje CyberKnife za 200 milionů.

„Machytka má za úkol prověřit všechny podezřelé zakázky, smlouvy a podobně. Kromě auditů tam ještě letos zahájíme i několikaměsíční ministerskou kontrolu,“ dodal. 

Policie začala prověřovat nákup kybernetického nože už před mnoha lety, ale dodnes nikoho neobvinila.

Také ministerstvo financí požadovalo před čtyřmi lety po nemocnici 25 milionů korun jako pokutu za nákupy údajně předražených přístrojů. Tehdejší ředitel ostravské fakultní nemocnice David Feltl zprávu auditorů rozporoval. Tvrdil, že nemocnice nakoupila přístroje za obvyklé částky a má na to i znalecké posudky.

„Budeme se třeba soudit, ale nezaplatíme ani korunu,“ prohlásil tehdy Feltl. Žádný soud se ale nekonal. I bez něj nemocnice nakonec pokutu platit nemusela.