V Jizerských horách plánují novou sjezdovku, už nyní má své odpůrce

  6:28
Za minutu vyjede na svah v Kořenově asi dvacet lidí. Až 1 350 lyžařů za hodinu obslouží nový lyžařský vlek, který v obci plánuje společnost Sport Čermák Harrachov. Krajský úřad teď záměr z hlediska vlivu na životní prostředí posvětil. Nový vlek má vzniknout na svahu poblíž lokality zvané Na Vyhlídce.
Ilustrační foto

ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Je to na poměrně dobrém místě, jako obec ten záměr podporujeme, i když jde o soukromou iniciativu. Ale přípravy trvají už docela dlouho a dnes už je těch vleků v okolí celkem dost. Proto ani nedokážu odhadnout, jaký bude zájem o další sjezdovku, uvidíme,“ okomentoval místostarosta Kořenova Stanislav Pelc.

Vlek, který by začínal u hotelu Na Vyhlídce, má měřit 439 metrů. U sjezdovky se pak počítá s délkou 437 metrů. V žádosti, která na krajský úřad odešla, stojí, že vlek by měl sloužit především místním hotelům a penzionům Vyhlídka, Čermák, Slunečnice a dalším, které pociťují nedostatek takových zařízení v obci. Ostatně, sjezdovka ve svazích nad zmíněnými penziony už kdysi bývala.

Část pozemků přitom zasahuje do třetí a čtvrté zóny Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, ochranáři ale proti vleku a obnovení sjezdovky nic nenamítají, stejně jako inspekce životního prostředí. Stejný postoj zaujímá i Správa Krkonošského národního parku. 

„Záměr nebude mít vliv na ochranu přírody v daném místě, i přesto, že se v těsném sousedství nachází evropsky významná lokalita Krkonoše a Ptačí oblast Krkonoše,“ stojí ve vyjádření KRNAP.

Výhrady však má část veřejnosti. Jednak někteří majitelé sousedních pozemků a také někteří chalupáři. Upozorňují například, že na louce, kde má být sjezdovka, roste ohrožená luční orchidej prstnatec májový.

Ochranáři ovšem dali budoucímu provozovateli podmínku, že plocha s výskytem prstnatce bude v době provozu vleku a sjezdovky oplocena mobilním plůtkem a nebude tak přes ni jezdit rolba.

Nebude umělé zasněžování ani osvětlení

Výtky odpůrců vleku však směřují i na narušení krajinného rázu. „Ten vlek je příliš velký. Má přepravit přes 1 300 lidí za hodinu, to je zbytečné. O kousek dál je sjezdovka Bavorák, kde v zimě lyžují denně v řádech desítky lidí. Tady to moc jiné nebude. Jenom ty ohromné sloupy od vleku naruší výhled na západní Krkonoše a znehodnotí horskou louku,“ uvedl jeden z chalupářů, který si nepřál zveřejnit jméno.

Podle hejtmanství ale lyžařský vlek krajinný ráz nijak zvlášť nenaruší. „Z větší vzdálenosti nebude lyžařský vlek rozeznatelný, sloupy mají být natřené zelenou barvou a kolem jsou lesy. Jeho výška nebude přesahovat okolní lesní porosty. Z okolních kopců také nebude vidět a neovlivní tak vnímání blízkých krajinných dominant. Navíc jsou v okolí už i další vleky, lanovky a sjezdovky, takže nepůjde v místě o ojedinělý prvek,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Jitka Šádková.

Stejně tak se v záměru upustilo od umělého zasněžování a osvětlení sjezdovky. Původně se počítalo s výstavbou šestnácti halogenových lamp. Investice by ale byla příliš drahá a poptávka po večerním lyžování právě v tomto místě se neočekává tak veliká, takže by se provozovateli nevyplatila.