Policie letos zadržela 130 migrantů, výrazně méně než před třemi lety

  15:20
Jen asi 130 migrantů, kteří přecházeli přes české území, zadržela policie od začátku letošního roku. Oproti roku 2015, kdy vrcholila migrační krize, je to to výrazně méně, tehdy se jich Českou republiku pokoušely přejít až 3 tisíce. Při kontrolní akci policie na Chebsku zaměřené na migraci to řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

Podle něj není Česká republika cílovou ani tranzitní zemí pro migranty, proto jsou počty přestupků velmi nízké. Doplnil také, že dobrá práce policie při odhalování nelegální migrace odrazuje převaděče od pokusů dostat uprchlíky přes Česko do cílových zemí. Lidé, které policie letos zadržela, byli většinou z Blízkého východu nebo ze zemí bývalého Sovětského svazu.

V pátek a v sobotu si na dvou hraničních přechodech na Chebsku policisté vyzkoušeli nejmodernější zařízení na odhalování falešných dokladů a lidí ukrytých v autech. Na akci se každý den podílí asi 40 českých a přibližně osm německých policistů.

„Zatím jsme zjistili 19 přestupků na úseku zákona o pobytu cizinců. Nejčastěji to jsou chybějící doklady. Dále to byly obecné přestupky na poli bezpečnosti silničního provozu a jednou jsme zaznamenali i maření výkonu úředního rozhodnutí, kdy řidič dodávky sedl za volant, přestože má zákaz řízeni,“ potvrdil karlovarský krajský policejní ředitel Petr Macháček.

„Při akci bylo dosud zkontrolováno na 850 osob, z toho bylo přibližně 280 občanů České republiky, 450 občanů Evropské unie a asi 150 občanů třetích zemí,“ dodal s tím, že kontrolou prošlo také 552 vozů.

Detektor odhalí srdeční tep

Policisté na hraničním přechodu Pomezí měli k dispozici detektor Heartbeat, který je schopen pomocí několika čidel detekovat srdeční tep a zjistit, zda se ve voze nacházejí živí lidé. 

„Takové přístroje jsou zatím k dispozici pouze na krajských ředitelstvích Jihočeského a Jihomoravského kraje. Pro tuto akci byl zapůjčen. V příštím roce ale počítáme s tím, že budou takto vybaveny všechny kraje kromě Prahy a Středočeského kraje, kde státní hranice nejsou. Jeden detektor přijde na 1,7 milionu korun,“ slíbil náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild.

Na přechodu Svatý Kříž měli policisté k dispozici takzvaný Schengenbus čtvrté generace, který dokáže vyhodnotit pravost dokladů a veřejných listin. „Je to vlastně mobilní kancelář a laboratoř v jednom. Díky tomu, že je na kolech, ji můžeme použít na každém místě v kraji, kde právě potřebujeme,“ uvedl Petr Hurt z oddělení dokladů a specializovaných činností cizinecké policie.

Kromě toho se mohli policisté při kontrolách opřít i o specializované mobilní středisko, které se umí propojit s databázemi hledaných osob. To si policisté zapůjčili od pražských kolegů.

Autor: