V rekonkurzech na ředitele někdo vidí objektivitu, jiný vyhozené peníze

  14:54
Zřizovatele škol a dalších organizací ve Zlínském kraji rozdělil pohled na rekonkurzy ředitelů. Zatímco vedení hejtmanství a radnice na Valašsku je vyhlásí plošně, ostatní velká města od nich upouští.
Ve Všeni u Turnova panuje napjatá atmosféra kolem místní školy. Její ředitel...

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Školský zákon dává zřizovatelům škol právo vyhlásit konkurz na pozice ředitelů před uplynutím šestiletého funkčního období. A samosprávy k tomu přistupují všelijak.

Z pěti největších měst v regionu volí mírnější cestu Zlín, Uherské Hradiště a Kroměříž. Shodly se, že plošně vybírat ředitele škol a dalších organizací, které zřizují, je zcela zbytečné.

Naopak hejtmanství nebo radnice na Valašsku se zaštiťují slovy o objektivitě a spravedlnosti a tvrdí: když konkurz, tak všichni.

„Neznamená to, že bychom nebyli s jejich prací spokojeni, protože někteří mají dlouhodobě výborné výsledky. Nicméně v rámci objektivity jsme se rozhodli, že konkurz podstoupí všichni,“ řekla Simona Hlaváčová (KDU–ČSL), vsetínská místostarostka odpovědná za školství.

Ve Vsetíně se budou týkat mateřských škol Kobzáňova, Na Kopečku, Ohrada a Trávníky, Základní školy Trávníky a střediska volného času Alcedo.

Toto rozhodnutí ale rozbouřilo veřejné mínění a situací se zabývali i zastupitelé na svém posledním jednání.

„Když není třeba měnit ředitele, tak za rekonkurzy vyhazujeme peníze,“ zlobí se Petr Kořenek (ČSSD), který je zároveň ředitelem ZŠ v Luhu. Letošní rekonkurz se ho netýká, kolegů se ale zastal.

„Uvrhli jste je do nejistoty. Vždy jsme byli partneři, kteří mají motivaci naše školy rozvíjet,“ uvedl Kořenek.

Některé školy sice fungují dobře, ale kraj chce být objektivní

Nebyl jediný, komu se věc nelíbí. Do konkurzů spadla i mateřská škola Na Kopečku, která před koncem loňského roku převzala celorepublikové ocenění Nej školka. Zvítězila v konkurenci 82 mateřinek.

Zároveň padla i připomínka blížících se komunálních voleb a toho, že rekonkurzy se dělají pouze několik měsíců před nimi.

Vsetínský starosta Jiří Růžička takovou spojitost odmítl. „Práce ředitelů a ředitelek si vážím, ale jmenovaní byli na šest let a nyní se mohou do výběrového řízení přihlásit znovu,“ konstatoval.

Stejně se rozhodli ve Valašském Meziříčí. Tady jde o jednu základní školu, pět mateřských a středisko volného času. A rekonkurzy vyhlásí plošně rovněž Zlínský kraj na 54 školách a dalších zařízeních.

„U některých je to zbytečné, protože mají dlouhodobě vynikající výsledky a víme, že tu školu vedou velmi dobře. Ale v rámci objektivity chceme, aby rekonkurz podstoupili všichni,“ uvedl před časem krajský radní Petr Gazdík (STAN).

Města zřizují mateřské a základní školy, ale i střediska volného času či domy dětí a mládeže. Kraj zase rozhoduje o středních školách, základních uměleckých školách či dětských domovech.

O práci ředitelů máme přehled, zní ze zlínského magistrátu

Ve Zlíně vyhlašují konkurz pouze v případě, že ředitelé sami končí, obvykle kvůli odchodu do důchodu.

„Plošně konkurzy vypisovat nebudeme. O práci ředitelů máme detailní a pravidelný přehled a víme, jak školky a školy fungují,“ vysvětlila radní Kateřina Francová.

Celkem letos ve městě končí šestileté funkční období devatenácti ředitelům škol, odchody se týkají jen několika málo z nich.

Přístup Zlína se tak změnil. Když v roce 2012 zmíněný zákon začal platit, tehdejší vedení města vyhlásilo rekonkurzy na místa všech ředitelů škol.

Stejně tehdy postupovalo Uherské Hradiště (viz též Zlín a Uherské Hradiště chystají smršť konkurzů na ředitele škol), ale i tady letos nic podobného nechystají.

„Nevidím důvod vystavovat ředitele tlaku, když dobře víme, jak pracují. Ve vedení našich škol není nikdo, s jehož výsledky bychom nebyli spokojení, a tak by konkurzy ničemu neprospěly,“ popsal místostarosta Ivo Frolec (ZVUK).

V Kroměříži budou hledal náhradu za dva ředitele, kteří odcházejí z funkce, ostatní už město potvrdilo na další šestileté období.