Konkurz VOKD zdržují časté soudní pře. Firma má poslední tři zaměstnance

  17:30
Už přes polovinu majetku prodal insolvenční správce Rudolf Vinš v rámci konkurzu společnosti VOKD. Kdysi jedna z největších stavebních firem v Moravskoslezském kraji už v podstatě neexistuje, zůstali jen poslední tři zaměstnanci.

Podnikatel Daneš Zátorský. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Začalo to přesně před čtyřmi lety, v polovině ledna roku 2013. V insolvenčním rejstříku se poprvé objevil návrh na vyhlášení insolvence společnosti VOKD a do té doby dominující stavební firma se začala otřásat v základech.

První i druhý návrh na konkurz společnost patřící do sféry vlivu ostravského podnikatele Daneše Zátorského ještě ustála, třetí návrh podaný v březnu roku 2014 ji však poslal do kolen. Věřitelé sice původně souhlasili s reorganizací firmy, ta se ale v červnu roku 2015 změnila v konkurz a společnost VOKD v podstatě zanikla.

„V současnosti ve firmě pracují poslední tři zaměstnanci, kteří mají na starost hlavně administrativu,“ přibližuje aktuální stav společnosti, která ještě na konci roku 2014 zaměstnávala 333 lidí, insolvenční správce Rudolf Vinš.

„Důlní zaměstnanci firmy byli už před časem převedeni na dceřinou firmu VOKD Stavby, která se ale také dostala do problémů. Byli proto dál přesunuti do firmy Slezská důlní díla, kde pracují doposud,“ dodal.

Důlní činnost byla pro VOKD dlouhou dobu hlavním oborem činnosti. Zakládáním a přípravou důlních děl se firma dlouho živila. Kvůli současné situaci společnosti OKD, která se také dostala do insolvenčního řízení, bylo ale práce stále méně. O to více jí však má současný insolvenční správce.

Spor se spořitelnou o třicet milionů

„Nedá se říct, kdy konkurz skončí, dobu jeho trvání totiž ovlivňuje velké množství incidenčních sporů,“ vysvětluje Vinš. „Jedním z takových je i spor s Českou spořitelnou o třicet milionů korun, které spořitelna blokuje. Tento spor může ovlivnit nová podoba insolvenčního zákona, takže se jim v podstatě nedivím.“

Od zahájení insolvenčního řízení je v kolonce incidenčních sporů na straně VOKD u krajského soudu zapsáno už celkem 563 záznamů. Jen pro srovnání, v insolvenčním řízení společnosti OKD bylo o těchto sporech do 16. ledna 2017 zapsáno pouze 47 záznamů.

Po VOKD zůstaly hlavně pozemky a majetek v podobě stavebních strojů a podobně. To všechno se nyní insolvenční správce snaží prodat. „Přes polovinu movitého majetku už bylo prodáno, o dalším se jedná,“ vysvětluje správce.

„Prodaly se například movité věci z poboček v Muglinově a v Karviné. U několika sporů o pozemky se čeká na rozhodnutí soudu. Jak dlouho se spory povedou, však ještě není možné určit. Zatím bylo vyřešeno zhruba devět odpůrčích žalob, včetně přihlášky za více než 120 miliardy korun, která ale byla spíše takovým fantastickým požadavkem,“ připomněl správce pohledávku českotěšínského podnikatele Kamila Šaraye.

Ten do insolvenčního řízení přihlásil pohledávku na 51 milionů korun, 120 miliard korun přitom tvořilo požadované odškodnění. Odmítnutí pohledávky přiznává i Kamil Šaray, který nyní žije v Německu. „V České republice jsem všechny soudy prohrál, teď podávám stížnost do Štrasburku,“ nevzdává se.

V konkurzu je rovněž dceřinná společnost VOKD Stavby. Podle jejího insolvenčního správce je v současnosti před dokončením prodej movitého majetku firmy.