Kvetoucí koniklece rozzářily jižní Moravu, čilé jsou už ještěrky i žáby

  10:48
Na horách ještě leží sníh, ale na jižní Moravě se už výrazně hlásí jaro. Nejvíce příroda ožila díky výrazným koniklecům velkokvětým, ale aktivní už jsou po zimě i některá zvířata.

Na brněnském Kamenném vrchu rozkvetly koniklece. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Chlupaté fialové kvítky lidé najdou třeba ve vyhlášené brněnské přírodní rezervaci Kamenný vrch, kde přes rok rostou další ohrožené druhy, například černohlávek velkokvětý, dřín obecný, len tenkolistý či violka písečná.

Koniklece obarvily i národní park Podyjí. Tisíce jich září nedaleko Havraníků v pastvinách exmoorských koní.

„Díky pastvě nejsou tentokrát trsy konikleců utopené ve staré trávě, a tak to vypadá, že zde budou dobře prospívat,“ soudí Robert Stejskal, který spravuje v národním parku Podyjí nelesní pozemky.

Skalky na vřesovišti i v údolí parku oživují také první květy křivatců českých. „Na údolních loukách u Lukova je stále o poznání chladněji než na prosluněném vřesovišti. Ale i zde najdeme koberce sněženek a ojediněle také plicníky, jaterníky nebo dymnivky, jejichž plný rozpuk teprve přijde,“ popisuje Stejskal.

A probouzí se i fauna. Květy konikleců začínají navštěvovat první opylovači, zejména včely. Na slunných místech se už rozhýbala mraveniště.

„Při procházce také můžete potkat motýly, kteří úspěšně přečkali zimu ve starém sklepě nebo na půdě, jako například babočku jilmovou nebo žluťáska řešetlákového,“ jmenuje expert z Podyjí.

Fotogalerie

Aktivní jsou už i ještěrky zelené, drobné vodní tůně postupně obsazují první žáby a místy lze zahlédnout i snůšky vajíček.

Mezi ptačími posly jara nepřekvapí přítomnost špačků a skřivanů polních.

„Ze vzácnějších druhů nás potěšil přílet skřivanů lesních v okolí vřesovišť a vinohradů kolem Havraníků a Hnanic. V parcích a zahradách již spolehlivě narazíte také na páry holubů hřivnáčů,“ dodává Stejskal.

Na řece pod Šobesem mohou lidé zahlédnout i pestře zbarvené kačery kachniček mandarínských.

V přírodní rezervaci rostou vzácné koniklece (4. 4. 2018)