Kontroverzní sochu Koněva někdo očistil, maršál přišel o nasprejovaný nápis

  17:52
Několik lidí v sobotu částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6. Neznámý vandal jej polil v noci na čtvrtek červenou barvou a podstavec pomaloval nápisy.

Podle zpravodaje ČTK na místě zmizel z podstavce nápis „Ne krvavému maršálovi, nezapomeneme“ a letopočty včetně roku 1968. Na podstavci ale nadále zůstávají patrné stopy červené barvy. 

Mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek sdělil, že nešlo o akci městské části. „Naše akce to určitě nebyla. Pan starosta (Ondřej Kolář – pozn. red.) jasně řekl, že dokud se s ruskou ambasádou nezačne konstruktivně jednat o tom, kam tu sochu přesunout, tak tam ta barva zůstane,“ řekl Šrámek.

Fotogalerie

Policie zná totožnost lidí, kteří sochu čistili, ale nic nenasvědčuje tomu, že by jednali protiprávně, řekl policejní mluvčí Jan Rabynský.

Fotky a video z čištění sochy jsou dostupné na sociálních sítích.

Sochu maršála Ivana Koněva v Dejvicích neznámý pachatel polil barvou a popsal v noci na čtvrtek (více čtěte zde). Policie případ prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, za nějž pachateli hrozí až roční vězení.

Pomalování pomníku ostře odsoudilo ruské velvyslanectví v Praze. Označilo ho za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. Ruské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo chargé d’affaires českého velvyslanectví v Moskvě. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové už se schůzka uskutečnila, bližší informace k obsahu setkání ale česká diplomacie nezveřejnila.

Kolem Koněvovy sochy panuje kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění. Pomník se dlouhodobě stává terčem vandalů, například loni v květnu jej někdo polil růžovou barvou.

Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli maršála Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. „V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa,“ stojí také na desce.

Proti vysvětlující tabulce protestovali čeští komunisté, nelíbí se ani ruskému velvyslanectví.

Podívejte se na video, na kterém jde vidět, jak byla socha poničena:

Autoři: ,