Firmy v Ústeckém kraji vyplácejí třinácté platy, vedení vymýšlí dárky

  8:08
Výrobním firmám v Ústeckém kraji se daří. V řadě velkých podniků vyplácejí na konci roku zaměstnancům podíly z hospodářského výsledku i odměny za různé projekty. Některé společnosti již s vyplácením začaly a mají přichystané i hmotné dárky.

Jedním z benefitů, které patří mezi zaměstnanci k nejoblíbenějším, jsou „třinácté“ platy.

„Již jsme vyplatili všem zaměstnancům předvánoční prémie, a to k výplatnímu termínu 12. listopadu. Po projednání s odbory jsme se rozhodli, že každý zaměstnanec dostane vánoční odměnu ve výši několika tisíc korun,“ řekl Martin Vošta, ředitel děčínské firmy Ryko, která opravuje a repasuje starší nákladní vagony.

Ti nejlepší pak podle něj dostali další část odměny související s jejich výkony. „Celkově společnost vyplatila za rok mimořádné odměny blížící se v součtu průměrné hrubé mzdě zaměstnanců, tedy vlastně třináctý plat. Nefinanční benefity budou rozdány v rámci tradičního plesu, který se bude konat na děčínském zámku,“ podotkl Vošta. 

I když někteří ekonomové prorokují, že příští rok přijde ekonomická krize, hlavně výrobním firmám v kraji se aktuálně daří, a pokud si chtějí udržet kvalitní zaměstnance, musí si je předcházet. K tomu patří různé předvánoční dary. 

V Unipetrolu, Lovochemii a Mondi Štětí navíc všichni, kteří musí na směnu během svátků, dostanou kromě peněz navíc vánoční cukroví nebo příspěvek na útratu ve firemní kantýně. 

„Všech 4 700 zaměstnanců naší skupiny může využít příspěvek 500 korun na oslavu vánočních svátků. Zaměstnancům navíc vyplácíme v průběhu roku podíl na hospodářských výsledcích a odměnu za plnění parametrů bezpečnosti práce, což ve výsledku převyšuje výši třináctého platu. Nezapomínáme ani na bývalé zaměstnance, pro seniory jsme připravili vánoční setkání,“ shrnul mluvčí Unipetrol Pavel Kaidl.

Platy a nezaměstnanost

  • Zaměstnanci v Ústeckém kraji si ke konci třetího kvartálu v meziročním srovnání platově výrazně polepšili. Ve třetím čtvrtletí letošního roku brali průměrnou mzdu 29 220 korun. V porovnáním se stejným obdobím za minulý rok je vyšší o 2 388 korun
  • Důvodem je to, že firmy si chtějí udržet kvalifikované pracovníky, kterých je na trhu práce málo. Podniky jim teď proto nabízejí i výhody, jako je 13. plat nebo jiné benefity. „Zvýšení mzdy bylo v kraji páté nejvyšší mezi regiony,“ uvedla Růžena Funková z krajské pobočky Českého statistického úřadu
  • I nezaměstnanost v kraji klesá, bez práce bylo v listopadu 25 362 lidí, o 304 méně než měsíc předtím. Nejvíce lidí bez práce je na Mostecku, což je jedna z lokalit s nejvyšší koncentrací sociálně vyloučených lokalit v zemi. Přesto na jedno volné pracovní místo připadají například v Ústí tři uchazeči, zatímco v celorepublikovém měřítku je to jen 0,7 uchazeče
  • Zaměstnance potřebují i města a obce, například na úklid ulic či udržování zeleně. Na tyto práce si proto najímají lidi žijící v hmotné nouzi, kterých je podle úřadu práce v kraji zhruba dva a půl tisíce                                                               (šm, ČTK)

„Máme každoročně připravené hodnotné vánoční balíčky s překvapením, většinou s lahodnými produkty místních firem, které se tímto snažíme podporovat. Samozřejmostí je v papírnách balicí papír zdarma pro všechny zaměstnance. Pro všechny aktivní zaměstnance, kteří se pravidelně zúčastňují interních kampaní, navíc před Vánocemi připravujeme soutěže a losování o hodnotné ceny,“ vyjmenovala za společnost Mondi Štětí její mluvčí Michala Prošková.

Trochu rozporuplná nálada vládne v Severočeských dolech, které letos slaví 25 let své existence a chystají se rozdávat v rámci jubilea trička, kšiltovky nebo kalendář. Navíc pracovníkům vyplatí již druhou část dodatkové mzdy ve výši zhruba 5 500 korun.

Odboráři společnosti ale nejsou se stávající situací spokojení a na 14. prosince chystají v Chomutově demonstrační mítink, který proběhne v den dalšího kola kolektivního vyjednávání. 

Požadují plošný nárůst platů o tisíc korun měsíčně. Podle organizátorů dorazí několik stovek lidí. Pokud to nebude stačit, jsou připraveni vyhlásit stávkovou pohotovost a dokonce i stávku. 

„V současné době chybí zaměstnavateli kvalifikovaní pracovníci. V lomech Doly Bílina a Doly Nástup jsou provozované speciální velkostroje, které svou velikostí a technologií vyžadují provoz zkušených a vysoce kvalifikovaných pracovníků,“ popsal situaci místopředseda odborů David Frňka.

„Právě díky současné situaci na trhu práce, kdy rostou mzdy zaměstnanců rychlým tempem a je nedostatek kvalifikovaných pracovníků, považujeme za nesmírně důležité, aby zaměstnavatel zamezil všemi možnými prostředky dalšímu odlivu těchto zaměstnanců,“ poznamenal. 

Podle mluvčího dolů Lukáše Kopeckého předpokládá společnost, že všechno proběhne v klidu. „Zástupci odborářů budou mít možnost osobně sdělit své názory členům vedení naší společnosti,“ doplnil Kopecký.